04.03.2021 - Czwartek

Dzień dobry,
Dzisiejszy dzień zaczniemy od nauki wiersza. Zaczynamy.

„Pogoda” – słuchanie wiersza Joanny Myślińskiej, nauka wiersza na pamięć.
Pogoda to straszny łobuziak,
nie słucha, kiedy ją proszę,
gdy mam ochotę na słonko,
każe mi wkładać kalosze.
A kiedy znowu zapragnę
pojeździć sobie na sankach,
ona roztapia śnieg cały
aż cieknie z mego bałwanka.
Pogoda bywa grymaśna,
ale też czasem jest miła
no i przynosi mi słońce
bym się na dworze bawiła.
Będzie nam miło jeśli po powrocie do przedszkola powiecie ten wiersz razem z nami.

„Garnek” - prowadzenie linii po śladzie, rysowanie marcowej pogody - ćwiczenia grafomotoryczne. Dziecko uważnie prowadzi linię ciągłą po śladzie. Wdrażanie do uważnego prowadzenia linii ciągłych po śladzie.

„Krakowiak” – utrwalenie piosenki oraz tańca (kroku podstawowego). https://www.youtube.com/watch?v=NujJmbLNShw

Poranne zabawy ruchowe (zabawy opisane 01.03.2021r.).

"Bałwanki" wprowadzenie liczby i cyfry 9.
Pomoce: cztery kartki A3 z narysowanym konturem bałwana, po 9 kolorowych kółek dla dziecka i rodzica (guziki) i po 9 brązowych pasków papieru (na patyki do miotły), klej, kredki, tamburyno, 9 bałwanków różniących się nakryciami głowy, kartoniki z cyframi 0 – 9.
Przebieg:
„Liczymy do ...”
– zabawa ruchowa. Członkowie zabawy (dziecko, rodzice, rodzeństwo) muszą kolejno odliczyć, w ten sposób maja nadany numer, każdy musi go zapamiętać. Uczestnicy zabawy poruszają się po pokoju w rytm tamburyna. Na sygnał wykonują określony ruch, powtarzają go 9 razy (pajacyki, skłony, obrót wokół własnej osi...).
„Bałwanki” – uzupełnianie postaci bałwana.
Każdy uczestnik zabawy otrzymuje kartkę z narysowanym konturem bałwana, kredki i elementy do przyklejenia. Zadaniem jest uzupełnienie bałwana.
„Liczymy” – liczenie w zakresie odpowiedniej liczby.
- Ile kul ma bałwan?
- Ile kapeluszy ma bałwan?
- Ile guzików ma bałwan?
- Ile gałązek ma miotła?

„Cyfra 9” – zapoznanie z cyfrą 9, aspekt kardynalny liczby 9.
Na stole, dywanie znajduje się 8 bałwanków. Dziecko liczy je i podaje wynik. Następnie rodzic dokłada jeszcze jednego bałwanka i pyta, ile jest teraz bałwanków. Rodzic pokazuje dziecku cyfrę 9.

„Cyfra 9” - nauka pisania cyfry 9. Rodzic pokazuje sposób pisania cyfry 9.
Dziecko pisze cyfrę 9: palcem w powietrzu, na dywanie, na ręce, na plecach rodzeństwa, rodzica.

„Bałwanki” - aspekt porządkowy liczby 9. Przeliczanie za pomocą liczebników porządkowych bałwanków na ilustracji. Rodzic pyta dziecko:
- Czym różnią się bałwanki? (nakryciami głowy).
Przeliczanie za pomocą liczebników porządkowych i określanie jakie ma nakrycie głowy.
Dzieci i rodzice biorą swoje wykonane bałwanki i odpowiadają na pytania:
- Jakiego koloru jest drugi guzik?
- Który guzik jest niebieski? itp.

„Ile razy?” – zabawa ruchowa. Dziecko podnosi kartonik z cyfrą od 0 do 9 i wykonuje odpowiednią ilość: przysiadów, podskoków, skłonów, obrotów, wymachów rąk.

„Dziewięć”- kolorowanie odpowiedniej ilości klocków, 9 na klawiaturze i ekranie telefonu. Dorysowywanie lub skreślanie tylu elementów marcowej pogody, aby w każdym garnku było ich 9.

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych w parach z przyborem, kształtujących ogólną sprawność fizyczną.

„Marcowy kalendarz pogody” – zapis pogody jaka jest kolejnego dnia

„Jakiego obrazka brakuje?” – zabawa słownikowo - gramatyczna - rozwijanie umiejętności zapamiętywania treści obrazka i przedstawienie go w sposób słowny.
Na dywanie przed dzieckiem leżą obrazki związane tematycznie z przedwiośniem. Dziecko przygląda się i zapamiętuje. Dziecko odwraca się, a rodzic zbiera jeden obrazek. Dziecko wraca i ma za zadanie opowiedzieć, jakiego obrazka brakuje.

„Bałwanek szuka drogi do kry - labirynt” – rysowanie drogi bałwanka do kry.

"Cyfra 9"- karty pracy.

Życzymy miłego dnia