Informacja dla Rodziców dzieci rozpoczynających przygodę z przedszkolem

DOBRE RADY

1. Rano budź dziecko z uśmiechem na twarzy.
  2. Okazuj dziecku radość i ciesz się z nim, że idzie do przedszkola.
  3. Pozwól mu zabrać z domu ulubioną zabawkę (jeśli przedszkole będzie pracowało w reżimie sanitarnym przynoszenie zabawek jest zakazane).
  4. Pomóż dziecku rozebrać się po przyjściu do przedszkola, a po południu ubrać. Nie wyręczaj go całkowicie nawet wtedy, gdy czyni to niezdarnie.
  5. Pożegnanie w szatni powinno być krótkie: uśmiech, buziak i pa- pa.
  6. Nie obiecuj dziecku, że odbierzesz je po obiedzie, skoro wiesz na pewno, że nie będziesz mógł tego uczynić.
  7. Jeśli przedszkole będzie pracował w reżimie sanitarnym, rodzic oddaje dziecko pod opiekę pracownikowi przedszkola w szatni.
  8. Jeżeli rozstanie z mamą jest bardzo bolesne, maluch powinien przez pierwsze dni przychodzić do przedszkola z tatą.
  9. Po południu witaj swoje dziecko z uśmiechem, chwaląc je, np. „Byłeś bardzo dzielny! Teraz możemy iść do domu”.
  10. Nie wypowiadaj się negatywnie w obecności dziecka na temat sytuacji dotyczącej pobytu w przedszkolu.
  11. Nie wymuszaj na dziecku, by po przyjściu do domu natychmiast opowiadało o przedszkolu. Poczekaj, aż samo zacznie mówić.
  12. Nie pytaj, co i ile dziecko zjadło, ale z kim i w co się bawiło.
  13. Zadbaj o to, aby dziecko miało w szatni, przy swoim znaczku, podpisany worek z ubraniami na przebranie.
  14. Poinformuj nauczycielkę o specjalnej diecie lub alergiach swojego dziecka.
  15. Jeśli dziecko będzie odbierane z przedszkola przez osoby inne niż rodzice, zadbaj o dostarczenie pisemnych upoważnień.
  16. Informacje na temat dziecka przekazuj telefonicznie lub mailowo.
  17. Pamiętaj o bieżącym uaktualnianiu danych w przypadku ich zmiany np. numerów kontaktowych do rodziców.
  18. W przedszkolu nie odbywa się Uroczystość Rozpoczęcia Roku - 1 września jest normalnym dniem pobytu w przedszkolu.
  19. Warto na bieżąca śledzić informacje zamieszczane na stronie internetowej naszego przedszkola i w „Kąciku Rodziców” w szatni..

Uwaga:

• Protesty dziecka zostawionego w przedszkolu świadczą dobrze o jego rozwoju emocjonalnym.
  • Pamiętajmy, że pewność i spokój rodziców udzielają się dziecku, podobnie
    jak zdenerwowanie, niepewność i strach o pociechę. Oddając nam pod opiekę swój największy skarb – zaufajcie nam Państwo.

Opracowano w oparciu o artykuł E. Gruszczyk- Kolczyńskiej „Kłopoty adaptacyjne dziecka do przedszkola i jak można temu zaradzić” cz. 4 „Edukacja w przedszkolu”.

KILKA INFORMACJI ORGANIZACYJNYCH DLA RODZICÓW DZIECI 3 LETNICH.

Grupa I (dzieci 3 letnie)  pracuje w godzinach 8.00-15.30

Nauczyciele: Monika Garbarczyk, Dyrektor Joanna Ryszkowska
ponadto w grupie pracuje pomoc nauczyciela oraz woźna oddziałowa.
Drodzy rodzice prosimy o przyprowadzanie dzieci zapisanych na 3 posiłki do godziny 8.30, zaś dzieci zapisane na 2 posiłki (bez 1 śniadania) do  godziny 8.45.
Pierwszego dnia w szatni każde dziecko będzie miało przydzieloną szafkę (o czym poinformują pracownicy pełniący dyżur w szatni).
Rodzice pomagają przebrać się dzieciom w szatni, żegnają się następnie  pracownicy pełniący dyżur w szatni odprowadzają dziecko do jego grupy.
Prosimy o przygotowanie dziecku wygodnego stroju oraz obuwia po przedszkolu – pełnego i łatwego do zakładania.  W szafce prosimy o pozostawienie kilku kompletów ubrań na zmianę.
W pierwszym tygodniu prosimy o przyniesienie 1 paczki chusteczek suchych oraz  1 paczkę chusteczek mokrych – podpisane zostawiamy w szafce dziecka.
W razie pytań proszę o kontakt mailowy m.garbarczyk@pm204.elodz.edu.pl  od 30 sierpnia.

Bardzo proszę również o sprawdzanie poczty mailowej, ponieważ będę wysyłała Państwu różne, ważne informacje.

Życzę udanych wakacji i do zobaczenia 1 września. Monika Garbarczyk

Rady dla Rodziców