KLAUZULA INFORMACYJNA

Dla Rodziców dzieci rozpoczynających przygodę z przedszkolem

• Protesty dziecka zostawionego w przedszkolu świadczą dobrze o jego rozwoju emocjonalnym.
  • Pamiętajmy, że pewność i spokój rodziców udzielają się dziecku, podobnie
    jak zdenerwowanie, niepewność i strach o pociechę. Oddając nam pod opiekę swój największy skarb – zaufajcie nam Państwo.

DOBRE RADY

1. Rano budź dziecko z uśmiechem na twarzy.
  2. Okazuj dziecku radość i ciesz się z nim, że idzie do przedszkola.
  3. Pozwól mu zabrać z domu ulubioną zabawkę (jeśli przedszkole będzie pracowało w reżimie sanitarnym przynoszenie zabawek nie jest wskazane).
  4. Pomóż dziecku rozebrać się po przyjściu do przedszkola, a po południu ubrać. Nie wyręczaj go całkowicie nawet wtedy, gdy czyni to niezdarnie.
  5. Pożegnanie w szatni powinno być krótkie: uśmiech, buziak i pa- pa.
  6. Nie obiecuj dziecku, że odbierzesz je po obiedzie, skoro wiesz na pewno, że nie będziesz mógł tego uczynić.
  7. Do sali możesz wejść tylko na chwileczkę – oszczędzisz żalu i smutku innym dzieciom (jeśli przedszkole będzie pracował w reżimie sanitarnym, rodzic oddaje dziecko pod opiekę pracownikowi w szatni).
  8. Jeżeli rozstanie z mamą jest bardzo bolesne, maluch powinien przez pierwsze dni przychodzić do przedszkola z tatą.
  9. Po południu witaj swoje dziecko z uśmiechem, chwaląc je, np. „Byłeś bardzo dzielny! Teraz możemy iść do domu”.
  10. Nie wypowiadaj się negatywnie w obecności dziecka na temat sytuacji dotyczącej pobytu w przedszkolu.
  11. Nie wymuszaj na dziecku, by po przyjściu do domu natychmiast opowiadało o przedszkolu. Poczekaj, aż samo zacznie mówić.
  12. Nie pytaj, co i ile dziecko zjadło, ale z kim i w co się bawiło.
  13. Zadbaj o to, aby dziecko miało w szatni, przy swoim znaczku, podpisany worek z ubraniami na przebranie.
  14. Poinformuj nauczycielkę o specjalnej diecie lub alergiach swojego dziecka.
  15. Jeśli dziecko będzie odbierane z przedszkola przez osoby inne niż rodzice, zadbaj o dostarczenie pisemnych upoważnień.
  16. Informacje na temat dziecka przekazuj bezpośrednio nauczycielce.
  17. Pamiętaj o bieżącym uaktualnianiu danych w przypadku ich zmiany np. numerów kontaktowych do rodziców.
  18. W przedszkolu nie odbywa się Uroczystość Rozpoczęcia Roku - 1 września jest normalnym dniem pobytu w przedszkolu.
  19. Warto na bieżąca śledzić informacje zamieszczane na stronie internetowej naszego przedszkola.

Opracowano w oparciu o artykuł E. Gruszczyk- Kolczyńskiej „Kłopoty adaptacyjne dziecka do przedszkola i jak można temu zaradzić” cz. 4 „Edukacja w przedszkolu”.