7.12.2021r. - Wtorek

Witam Was serdecznie kochane przedszkolaki. W tym tygodniu będziemy bawić się ze Świętym Mikołajem.

Ciekawa jestem co wam przyniósł Mikołaj w tym roku. Na pewno prezenty wywołały wiele uśmiechów i sprawiły wam wiele radości.

Czym przyjedzie Mikołaj – zabawa orientacyjno – porządkowa. Dzieci biegają na sygnał zatrzymują się i patrzą jaki obrazek pokazuje rodzic:  samochód – każdy biega sam, sanie – bieg
w parach z rodzicem lub rodzeństwem, pociąg – wszyscy tworzą pociąg.

Wprowadzenie do tematu zajęć. Rodzic zachęca do wysłuchania i odgadnięcia zagadki:
„Jak się nazywa dobry, święty,
który rozdaje dzieciom prezenty”
Gdy dzieci odgadną zagadkę, rodzice pokazują dzieciom sylwetę Świętego Mikołaja.
Zabawa słowna na podstawie ilustracji – dzieci opisują wygląd Mikołaja.

Zabawa dydaktyczna „Co kryje worek” – rozpoznawanie rzeczy za pomocą dotyku. Do worka wrzucamy różne rzeczy: klocek, lalka, miś…. Dzieci za pomocą dotyku rozpoznają co to za rzeczy.

Mikołaj pakuje prezenty - zabawa naśladowcza. Dzieci naśladują ruchy: podnoszenie, przenoszenie, wkładanie, zawiązywanie worków.

Praca plastyczno – techniczna. Dzieci wspólne z rodzicem wykonują Mikołaja z wykorzystaniem płyty CD.
Do pracy potrzebne będą: płyta cd, wata, kartka z bloku technicznego, papier kolorowy w kolorze czerwonym. A oto Mikołaj wykonany z moim synkiem.

Zestaw zabaw ruchowych. A teraz czas na trochę ruchu.
1. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Kałuże”. Dzieci biegają po pokoju omijając „kałuże” (kształt kałuż wycięty np. z gazety) lub je przeskakują. Na sygnał dzieci naśladują otwieranie parasola i spacer między kałużami. Gdy usłyszą ponowny sygnał, że deszcz nie pada, dzieci znowu biegają omijając kałuże rozłożone w różnych miejscach.
2. Ćwiczenie dużych grup mięśniowych „Rozgrzewanie się na mrozie”. Dzieci podskakują obunóż pocierają zmarznięte części ciała, chuchają na ręce, wykonują przysiady, przeskakują z nogi na nogę.
3. Zabawa bieżna „Zaprzęgi Świętego Mikołaja”. Dzieci tworzą zaprzęgi z rodzicem, jeżdżą w różnych kierunkach z naśladowaniem odgłosów konia (kląskanie) i Mikołaja (wio), oraz dzwoneczek (dzyń, dzyń).
4. Zabawa wg P. Dennisona „Punkty uziemienia”. Dzieci w pozycji stojącej, palcami jednej ręki dotykamy punktów pod dolną wargą (można lekko masować), drugą rękę trzymamy na dole brzucha. Patrzymy na dół, na podłogę wodząc oczami w różne strony. Ćwiczenie powtarzamy zmieniając układ rąk.
5. Ćwiczenia tułowia z elementami skłonu „Prezent”. Dzieci chodzą po pomieszczeniu, na dany sygnał naśladują wyciąganie z worka prezentu (skłony), i rozwiązują kokardę. Rozpakowują prezent.
6. Ćwiczenie uspokajające. Marsz zwykły i we wspięciu na palcach.

Monika Garbarczyk