Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

31.03.2021 r. - Środa

Drodzy Rodzice!
Dzisiaj sprawdzimy po czym poznajemy Wielkanoc w różnych krajach Europy, ale zanim się tam przeniesiemy porozmawiajmy na temat ilustracji w książkach. 4-latki opowiedzą Rodzicom o wesołej przygodzie zająca (Książka strona 47).
Natomiast 5- latki opowiedzą o wielkanocnym stole (Książka strona 66).
 
Czas na trochę ruchu. Zachęcamy do zabaw ruchowych (opis w propozycjach z 29.03.2021r.)

Odwiedzimy teraz wybrane europejskie kraje, aby dowiedzieć się jak ich mieszkańcy świętują Wielkanoc i co przygotowują. Zachęcamy, aby dzieci wspólnie z Rodzicami odszukały te kraje na mapie Europy.

Czechy
– to nasi sąsiedzi, którzy Wielkanoc obchodzą jako pierwszy dzień wiosny. Tylko jeden dzień w tygodniu wielkanocnym nosi miano wielkiego, „Wielki Piątek". Pozostałe dni określane są kolorami i tak środa jest czarna, zielony czwartek i biała sobota. W Niedzielę Palmową Czesi święcą bazie nazywając ten dzień niedzielą kwiatową. Popularną tradycją jest organizowanie w wielkim tygodniu świątecznych jarmarków. Kupić można wtedy drewniane figurki, pisanki, cukierki oraz pomlazkę, czyli rózgę splecioną z wierzbowych gałązek. Tymi rózgami w Poniedziałek Wielkanocny chłopcy smagają dziewczyny, w zamian otrzymując pisanki lub słodycze. Do tradycyjnych czeskich potraw należą  judasze – ciasteczka z mąki pszennej, podawane z miodem (PDF).

Grecja
- Wielkanoc grecka jest jednym z najbardziej tradycyjnych świąt w tym kraju. Czwartek jest dniem postnym, podczas którego jeść można tylko, warzywa, oliwki i chleb. W sobotę całe rodziny malują jajka na czerwono, żeby za chwilę dodać je do tradycyjnego wielkanocnego wypieku – Tsoureki - jest to świeżo upieczony chleb ozdobiony wcześniej przygotowanymi jajkami (PDF). Jak tylko zegar wybije północ, oznajmiając Zmartwychwstanie Pana, na stołach w greckich domach stawia się zupę z baraniny (odpowiednik polskich flaków), natomiast, specjalnością kuchni wielkanocnej jest baranina z rożna przygotowana z ryżem i warzywami. 

Niemcy
- święta w Niemczech to przede wszystkim symbol świątecznego zająca, który zostawia prezenty. Poszukiwanie ukrytych prezentów w postaci jajek, słodyczy i drobiazgów stanowi świetną zabawę, nie tylko dla dzieci, lecz także dla dorosłych. Ponadto przyjęło się dekorować świąteczne drzewka, na których wiesza się kolorowe jajka (PDF). Umieszczane są one w wazonach, na drzewach przed domem, w ogrodach i na balkonach. Wśród potraw spożywanych w święta przez Niemców popularne są, podobnie jak u nas: jajka, kiełbasa, babki drożdżowe z rodzynkami, sernik czy owocowe strucle, lecz również mniej kojarzony u nas z Wielkanocą chleb orzechowy, owocowe musli, barania pieczeń oraz biały ser formowany w kształt jaj.

Francja - we Francji, jak głosi legenda, dzwony kościelne, które w Wielki Czwartek poleciały do Rzymu, by oznajmić śmierć Jezusa, wracając o świcie zrzuciły na ziemię czekoladowe jajka . Dlatego dzieci w niedzielny poranek , biegną do ogrodu w poszukiwaniu czekoladowych słodkości (PDF). Jeszcze inną rozrywką dla dzieci jest toczenie ugotowanych na twardo jajek, tak aby stłuc skorupkę innym, a nie naruszyć swojego jajka. Znane też są inne zwyczaje, np. wszystkie dziewczyny w Wielką Niedzielę powinny wstać przed wschodem słońca, pójść zaczerpnąć wody ze strumyka i przynieść ją do domu. Taka woda ma stać się świetnym środkiem na zachowanie urody i zdrowia.
Najbardziej znanym symbolem wielkanocnym są tu czekoladowe figurki zajączków, zdobiących prawie wszystkie wystawy sklepowe. W Niedzielę Palmową Francuzi święcą gałązki bukszpanu. W święta dzieci są obdarowywane słodyczami: czekoladowymi rybami, zającami, barankami.

Spróbujmy teraz, podobnie jak w Niemczech, przygotować świąteczną dekorację w postaci gałązki ozdobionej kolorowymi jajkami. Zadaniem dzieci będzie ozdobienie jajek. Jeśli mamy w domu styropianowe, białe jajka, to praca może być w formie przestrzennej. Technika jest dowolna, w zależności co mamy dostępne w domu. Oto kilka propozycji. Kiedy praca będzie gotowa trzeba tylko do niej przymocować wstążeczkę lub sznureczek. Jeśli dzieci bardziej będą chciały wykonać kolorowe jajka w formie płaskiej, to również wyobraźnia nie ma granic, w zależności od materiałów dostępnych w domu. Oto kilka podpowiedzi. Z pewnością prace będą przepiękne. Teraz czas na ozdobienie świątecznej gałązki.

A teraz zabawa ruchowa bardzo popularna we Francji, która będzie doskonałym przygotowaniem przed wielkanocnym poszukiwaniem słodyczy. Poszukiwanie jajek – to zabawa rozwijająca orientację i umiejętność korzystania ze wskazówek. Rodzic chowa w różnych miejscach domu lub ogrodu czekoladowe jajka (może jednak lepiej zastąpić je plastikowymi lub papierowymi). Należy także przygotować koszyczek (może być pudełko) do zbierania jajek. Dziecko przeszukuje każde pomieszczenie domu (ogrodu), by znaleźć ukryte skarby. Rodzic podpowiada gdzie dziecko ma szukać używając wskazówek ciepło - dziecko zmierza w dobrym kierunku, zimno - dziecko zmierza w złym kierunku. Do zabawy można również włączyć rodzeństwo.

Po zabawie jeszcze chwilkę popracujemy w kartach pracy. 4- latki poprosimy o pokolorowanie pisanki w Karcie pracy nr 2 na stronie 29. 5- latki mają do wykonania zadania w Karcie pracy nr 3 na stronach 63 i 64.
W ramach odpoczynku zachęcamy do wysłuchania wesołego opowiadania pt. Basia i wyprawa w góry.

 
Joanna Michalak
Małgorzata Grabarczyk