30.03.2021 - Wtorek

Na początek zacznijmy od zabawy ruchowej pt.: „Zmień kierunek” Dziecko maszeruje po obwodzie koła, które możecie sobie wyobrazić lub zrobić na podłodze ze sznurka.  Na sygnał klaśnięcia zmienia kierunek marszu.

„Owies i rzeżucha” Dziecko ogląda nasiona rzeżuchy i owsa. Porównuje ich wielkość i kolor. Rodzic proponuje  wysianie nasion rzeżuchy do pojemników na wilgotną watę. Wspólnie stawiają pojemnik w ciepłym miejscu na parapecie okiennym. Dziecko codziennie pielęgnuje i obserwuje rzeżuchę. Zwraca uwagę na to, czego rośliny potrzebują do życia.

Proszę o przeczytanie wiersza pt.: „Wielkanoc” Doroty Kossakowskiej, następnie obejrzenie filmu i zadanie dziecku pytań znajdujących się pod linkiem.
„Wielkanoc”
Wielkanocny stół już przygotowany.
Na nim pisanki i baranek lukrowany.
Mazurki gotowe, stoją w pięknym rzędzie, kiełbasa i żurek na pewno też będzie.
Baba wielkanocna duża i pachnąca i owies zielony, co pędzi do słońca.
W koszyczku święconka i bazie w wazonie W świąteczny bukiet ułożone.

Wielkanocne zwyczaje Świąteczne zwyczaje - Wielkanoc Domowe przedszkole : https://vod.tvp.pl/video/domowe-przedszkole,swiateczne-zwyczaje-wielkanoc,43855

Rozmowa w oparciu o wiersz, film i własne doświadczenia.
- W jaki sposób ludzie przygotowują się do Wielkanocy?
- Jakie potrawy stoją na wielkanocnym stole?
- Czym ludzie dekorują stół wielkanocny?
- Jaką uroczystość obchodzą tydzień przed Wielkanocą?
- Z czego wykonana jest palma wielkanocna?
- Co to jest Śmigus – dyngus?

„Zajączek i Wielkanoc” Wytnijcie obrazki i przyklejcie na kartce w odpowiedniej kolejności, Pamiętajcie o podpisaniu się i datę.

„Tradycje wielkanocne mojego regionu” – rozmowa kierowana pytaniami na podstawie ilustracji.
Pytania do dzieci:
- Co wkładamy do wielkanocnego koszyka?
- Z czego robi się pisanki?
- W jaki sposób dbamy o swoich bliskich w czasie świąt Wielkanocnych?
- Co robimy w lany poniedziałek?
-  Co Ci się kojarzy ze świętami wielkanocnymi?

„Koszyczek wielkanocny” obejrzyjcie ilustracje przedstawiające koszyczek wielkanocny. Wspólnie ustalcie, co powinno się w nim znaleźć. Podczas oglądania sylwety: koszyczka, pisanki, baranka, kurczaczka, zajączka, palemki, chleba, soli, chrzanu, babki. Nazwijcie przedstawione produkty oraz dzielcie ich nazw na sylaby i głoski. Wymówcie jaka będzie pierwsza i ostatnia głoska.

Ćwiczenia grafomotoryczne Pisanka.

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych.

1. Przedświąteczne porządki. Dziecko naśladuje odkurzanie, trzepanie dywanów, mycie okien i wycieranie kurzu z mebli znajdujących się na różnej wysokości.
  2. Rozsypane pisanki. Dziecko delikatnie turla się po podłodze w różnych kierunkach, zwracając uwagę na zachowanie zasad bezpieczeństwa.
  3. Sprzątamy pisanki do koszyczka. Rzucamy dziecku pluszaki, aby złapało, a dziecko rzuca do kosza na zabawki.

Relaksacja. Obejrzyjcie bajkę pt.: "Zou i wielkanocny królik".

Zadania do wykonania z książki : Czytam piszę liczę str. 74,75

Zadania dla chętnych: "Zgadywanka Wielkanocna".

Czekamy na zdjęcia waszych prac na maile.
Miłego popołudnia Monika Garbarczyk, Monika Grzelak