30.03.2021 r. - Wtorek

Dzisiaj poznamy jedną z wielkanocnych tradycji - przygotowanie koszyczka wielkanocnego, sprawdźmy co powinno się w nim znaleźć!

1. Zabawy ruchowe - zachęcam do skorzystania z propozycji z poniedziałku (29.03.21 r.).
2. Koszyczek wielkanocny - zabawa dydaktyczna.
Rozwiązywanie zagadki B. Szelągowskiej Koszyczek. Rodzic czyta zagadkę i prosi dziecko o podanie rozwiązania.
To w nim leżą na serwetce
jajka malowane,
a pośrodku, obok chlebka,
spoczywa baranek. (koszyk wielkanocny)

Prezentacja koszyczka wielkanocnego i wyjaśnianie jego symboliki.
Rodzic prezentuje koszyczek wielkanocny i jego zawartość. Dziecko nazywa znajdujące się w nim przedmioty. Rodzic wyjaśnia ich symbolikę.
➢ Chleb symbolizuje ciało Chrystusa. Wkładamy go do koszyczka, aby zapewnić sobie dobrobyt i pomyślność.
➢ Jajka są symbolem nowego, rodzącego się życia.
➢ Wędlina jest symbolem dostatku, bogactwa i dobrobytu.
➢ Sól i pieprz symbolizują oczyszczenie, prostotę i prawdę.
➢ Baranek jest symbolem Chrystusa – Baranka Bożego, który zwyciężył śmierć. Wkładana do koszyczka figurka baranka jest zazwyczaj wykonana z cukru, czekolady lub chleba.
➢ Chrzan jest oznaką ludzkiej siły, którą chcemy mieć przez cały rok

4. Gdzie ukryły się pisanki? - zabawa ruchowa elementami liczenia.
Rodzic ukrywa w domu, w różnych miejscach 3 (3l.)/4 (4l.) pisanki ( mogą być jajka dekoracyjne) i jedno czekoladowe jajeczko, wręczamy dziecku koszyczek i zachęcamy do odszukania ukrytych pisanek. Dziecko przelicza znalezione pisanki, jeśli odnajdzie wszystkie może zjeść czekoladowe jajeczko, ile teraz zostało pisanek - przeliczamy ponownie.

5. Kolorowe pisanki, wesołe baranki - zabawy plastyczne.
Jeśli jakiś przedszkolak nie zrobił jeszcze wielkanocnych dekoracji to koniecznie musi nadrobić zaległości. Przedstawiam kilka inspiracji.
Pisanka ozdobiona stemplami z foli bąbelkowej.
Przygotowujemy szablon dużego jajka lub kilku mniejszych. Folię pokrywamy dosyć grubą warstwą farby. Jeśli chcemy uzyskać pastelowe kolory farb wystarczy połączyć je z białą farbą. Kiedy praca wyschnie, rodzice 3 latków pomagają ją wyciąć, a 4 latki wycinają same, na koniec naszą pisankę możemy przykleić na kolorowym kartonie.
Pisanka w geometryczne wzory
Do wykonania pracy również przydatny będzie szablon. Przygotowujemy kolorowe paski papieru (mogą mieć różną szerokość: 2cm, 4cm), dziecko tnie paseczki na mniejsze kwadraty i trójkąty, a następnie wykleja nimi szablon pisanki, na koniec również wycinamy.
Baranek - stemplowanie palcami.
Przygotowujemy kolorową kartkę, głowę oraz nogi baranka wycięte z czarnego bloku, oczka oraz trawkę. Dziecko macza palec w białej farbie i stempluje nim na kartonie, tak aby powstał kształt koła (rodzice 3 latków mogą delikatnie naszkicować kształt koła ołówkiem), następnie przyklejamy pozostałe elementy.
Brawo przedszkolaki! Wielkanocne dekoracje są już gotowe!

W ramach odpoczynku zapraszam do wysłuchania Wielkanocnej bajki.

Dla dzieci chętnych proponuję zadanie.

Miłej zabawy

Karolina Magnuska