29.03.2021 r. - Poniedziałek

Drodzy Rodzice, kochane przedszkolaki wielkimi krokami zbliżają się do nas Święta Wielkanocne i z nimi będą związane nasze aktywności w tym tygodniu. W poniedziałek zaczynamy od świątecznych porządków! Zapraszam do zabawy :-)

1.  Zestaw zabaw ruchowych ze ściereczkami.

• Ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Na dywanie rozłożone są ściereczki. Dziecko biega między nimi, starając się nie nadepnąć na nie. Na mocne uderzenie w bębenek, lub klaśnięcie zatrzymuje się i próbuje sięgnąć najbliżej położonej ściereczki (nogi pozostają przyklejone do podłogi). Jeśli się uda, unosi ją wysoko.
  • Ćwiczenie mięśni nóg. Dziecko wybiera jedną ściereczkę i rozkłada ją, po czym przeskakuje przez nią obunóż.
  • Ćwiczenie stóp. Ćwiczenia na boso. Siedząc na dywanie chwytamy ściereczkę palcami stóp i podajemy osobie siedzącej z boku - powtarzamy kilka razy.
  • Ćwiczenie mięśni brzucha. Dziecko leży na brzuchu i trzyma w dłoniach ściereczki. Następnie unosi je jak najwyżej, po czym wraca na chwilę do pozycji wyjściowej.
  • Ćwiczenie mięśni grzbietu. Dziecko maszeruje ze ściereczką. Na mocne uderzenie w bębenek zatrzymuje się w lekkim rozkroku i wykonuje skłon do przodu - ściereczka dotyka podłogi, kolana proste i wyprost - ściereczka wysoko nad głową obie ręce w górze, proste łokcie.
  • Ćwiczenie relaksacyjne. Kładziemy się na dywanie, a ściereczki układamy na brzuchu, oddychamy głęboko (wdech nosem, wydech ustami) i obserwujemy jak ściereczka unosi się i opada na brzuszku.

2.  Mówimy szeptem - zabawa słowna.
Rodzic wypowiada zdania, a dziecko powtarza je szeptem.

Pisanki to malowane jajka.
Kurczątka wykluwają się z jajek.
Króliczek wielkanocny jest zrobiony z czekolady.
W koszyczku wielkanocnym znajduje się święconka.

Pytamy jakich świąt dotyczą te zdania? Możemy sprawdzić w kalendarzu ile dni pozostało do Wielkanocy i policzyć je na palcach. Wspólnie z dzieckiem wyjaśniamy znaczenie poszczególnych zdań i niezrozumiałych słów.

3.Robimy porządki  - rozmowa inspirowana treścią wiersza.

Robimy porządki
(Natalia Łasocha)

Wymieciemy wszystkie kurze,
te na dole i na górze.  B koliste ruchy dłońmi, najpierw blisko podłogi, a następnie nad głową;
Rozwiesimy całe pranie, C   skłony, jakbyśmy chcieli coś podnieść z podłogi
żeby wietrzyk powiał na nie. C po czym wyciągamy ręce przed siebie;
Wymyjemy w oknach szyby,
tak dokładnie – nie na niby!   D  otwartymi dłońmi zataczamy coraz większe koła w powietrzu;

Ułożymy na regale
książki, puzzle, auta, lale.         E   podskakujemy cztery razy w miejscu;
I podłogę pościeramy,
choć już sił prawie nie mamy.   F  poruszamy się po pokoju na czworakach;
A gdy wszystko będzie lśnić,
nie będziemy robić nic.             G  układamy się na dywanie, z rękami założonymi pod głową.

Po wysłuchaniu wiersza możemy zadać przykładowe pytania:
Jakie czynności wykonujemy podczas sprzątania?
Kto sprząta w waszych domach?
W jaki sposób pomagasz/możesz pomóc, aby w domu był porządek?
Dlaczego warto sprzątać w swoim otoczeniu?

4.  Potrafimy sprzątać - zabawa naśladowcza.
Ponownie, powoli czytamy wiersz Robimy porządki i wykonujemy określone ruchy. Maluchy je naśladują.

5.  Wszyscy sprzątają - zabawa językowa.

Prezentujemy  obrazki z postaciami rodziny. Dziecko zastanawia się, jakie czynności wykonuje każda z nich, zwracając uwagę na to, co trzyma w rękach. Rodzice trzylatków układają zdanie do każdego obrazka (np.: dziadek odkurza dywan), a zadaniem dziecka jest wskazać odpowiedni obrazek i naśladować określoną czynność.

Rodzice czterolatków również wypowiadają proste zdania dotyczące obrazków, ale dodatkowo układają tyle klocków ile słów słychać w zdaniu. Np.: Dziadek odkurza - układamy klocki i ponownie wypowiadamy zdanie dotykając kolejno klocków. Po chwili wypowiadamy następne zdanie (np. Babcia myje okna) i powtarzamy czynności opisane powyżej. Przy kolejnych zdaniach zachęcamy dziecko, aby to ono ułożyło klocki, powtórzyło zdanie wskazując kolejne klocki.

Dla chętnych dzieci proponuję karty pracy:

3,4  latki - Dbamy o porządek.  Co służy do sprzątania?
3 latki - Położenie przedmiotów.
4 latki - Położenie przedmiotów.

Karolina Magnuska

W tym tygodniu naszym tematem jest oczywiście Wielkanoc – Easter

Zapoznamy się z nazwamiwybranych symboli wielkanocnych. Przypatrzmy się obrazkom i powtórzmy nazwy
Chick – kurczątko, pisklę
Easter egg – pisanka
Lamb – owieczka
Basket – koszyk
Easter Bunny – zajączek wielkanocny
Catkin – bazie

Teraz z małą pomocą Rodziców zapraszam do wykonania karty pracy .

Na koniec zachęcam do pokolorowania pięknej pisanki i jednocześnie utrwalenia kolorów.

W celu sprawdzenia poprawnej wymowy słów i wyrażeń w j. angielskim zachęcam do skorzystania ze słownika na stronie www.diki.pl

Życzę dobrej zabawy!

Joanna Michalak