26.03.2021 r. - Piątek

Drodzy Rodzice, kochane przedszkolaki, zapraszam do zapoznania się z propozycjami zabaw na dzisiaj i życzę miłej zabawy.

1. Poranne zabawy ruchowe  - proponuję skorzystanie z kart ruchowych. Podczas zabaw można włączyć wesołe afrykańskie rytmy, kartę  krocz jak żółw dziecko wykonuje na czworakach - tylko stopy i dłonie opierają się na podłodze.

2. Rozwiązywanie zagadek słownych o zwierzętach egzotycznych.
Układamy przed dzieckiem obrazki zwierząt, dziecko rozwiązuje zagadkę i wskazuje odpowiedni obrazek.
• Ma aż cztery nogi,
ale wolno spaceruje.
Posiada twardy pancerz,
ale nie wojuje. (żółw)

• Choć nie jest trębaczem,
trąbę z sobą nosi.
Pewnie go zobaczę,
gdy pójdę do zoo. (słoń)

• Gęstą grzywą kiwa,
gdy głośno ryczy.
Królem zwierząt się nazywa.
Kto go ujrzy, ten krzyczy. (lew)

• Dużą torbę na brzuchu ma,
a w niej dzieci swoje.
W dalekiej Australii mieszka
i nikogo się nie boi. (kangur)

3. Jakie to zwierzę? - ćwiczenia syntezy słuchowej.
Dzielimy nazwy zwierząt egzotycznych na sylaby, dziecko mówi jaką nazwę usłyszało (3,4 l.), dla starszych dzieci dzielimy również na sylaby, ale z utrudnieniami, pomiędzy poszczególnymi sylabami robimy 3 sekundową pauzę np.: pa (...) - pu(...) - ga (...).

4. Wąż - zabawa plastyczna - rozwijanie umiejętności posługiwania się nożyczkami.
3 - latki wykonają węża z pasków papieru, które same wytną, a dzieci 4 letnie, pokolorują szablon węża i wytną go po zaznaczonej linii.
3 latki przygotowują: karton a4 (w innym kolorze niż będzie wąż), paski papieru o szerokości około 5cm, klej, nożyczki, ruchome oczka, język i głowa węża wycięte przez rodzica. 3 - latki pracę zaczynają od pocięcia długich pasków papieru przygotowanych przez rodzica (mogą być np. W dwóch odcieniach/kolorach) na wąskie paski o szerokości ok 2cm. Na kartonie a4 rodzic rysuje falowaną linię - wyznaczać będzie tułów węża. Dziecko przykleja wycięte paseczki w na narysowanej linii (w poprzek). Na głowie przyklejamy lub rysujemy oczy, pod spodem wystający język i gotową głowę doklejamy do reszty węża - moja praca wygląda tak, ciekawa jestem jak wyszły wasze ;-)
4 latki pokolorują wybrany przez siebie szablon     węża, staramy się pokolorować całą powierzchnię, następnie wycinamy węża po zaznaczonej linii, przyklejamy oczy, z kolorowego papieru wycinamy język i również przyklejamy go wężowi. Gotowe!

5.  Może podczas odpoczynku posłuchacie dzisiaj książek czytanych przez aktorów Teatru Arlekin? Niestety nie znalazłam tam propozycji związanych z naszym tematem, ale z pewnością te, które są zainteresują każdego małego czytelnika.

7. Dla chętnych dzieci proponuję dodatkowe zadania:
3 latki: Dopasowywanie pasujących obrazków.
4 latki: Liczenie ptaków egzotycznych
3,4 latki: Zoo - zabawa   plastyczna