23.03.2021 - Wtorek

„Mieszkańcy łąki” – układanie obrazków w całość.
Dziecko układa w całość pocięte na części obrazki przedstawiające mieszkańców łąki. Dopasowuje nazwę ułożonego zwierzęcia, wyróżnia w słowie sylaby i głoski, podaje informacje na temat mieszkańca łąki.

„O którym kwiatku mówię?” – zagadki obrazkowe. Rodzic układa przed dzieckiem ilustracje kwiatów i podaje informacje na temat jednego z nich. Dziecko odgaduje, o której ilustracji mówi rodzic.

„Wesoła łąka” – zabawy i ćwiczenia poranne (zabawy opisane 22.03.2021r.).

„Motyle – mieszkańcy łąki” - zapoznanie z etapami rozwoju motyla.
Przebieg:
„Jaki jest motyl?” – oglądanie ilustracji.
Dziecko ogląda ilustracje motyli, wypowiada się na temat ich wyglądu, odczytuje nazwy motyli.
„Skąd biorą się motyle?” – słuchanie opowiadania D. Kossakowskiej.
Karta pracy - dziecko patrz jak wygląda rozwój motyla, próbuje samodzielnie opowiedzieć o nim.
„Sąsiedzi motyla” – rozwiązywanie zagadek.

Lubi siedzieć w stawie,
lub skakać po łące.
Kiedy pada deszcz
i kiedy świeci słońce.     (żaba)

Po łące lata od rana,
nektar z kwiatów zbiera.
Będzie z tego miód słodki,
gdy dużo nektaru uzbiera.     (pszczoła)

Jest zielony,
skakać lubi.
Swoim graniem
wszystkich budzi.     (konik polny)

Nie wiem, czy ktoś go polubi.
Jest mały i bzyczący.
Kiedy na skórze usiądzie,
Zostawi znaczek bolący.         (komar)
Wypowiedzi dzieci na temat mieszkańców łąki, połączone z oglądaniem filmu.

„Motyle” – ćwiczenia oddechowe.
Dziecko wycina elementy. Wykonuje ćwiczenie oddechowe ze słomką. Trzymając słomkę blisko motyla musi zassać powietrze do słomki i przenieść go na łąkę (np.: zielona kartka lub praca plastyczna wykonana w dniu wczorajszym)

„Taniec z motylem” – zabawa muzyczno – ruchowa.
Dziecko poruszają się w rytmie granym na tamburynie (wybijanym na bębenku, wyklaskiwanym). Podczas przerwy w muzyce zatrzymuje się i mówi rymowankę:
„Na łące pachnącej kwiatami, motyle zatańczą z nami”

„Odgłosy łąki” – zabawy ortofoniczne.
Przebieg:
„Czyj to głos” – ćwiczenia słuchowe.
Dziecko rozpoznaje głosy zwierząt mieszkających na łące.
„Na łące” – zabawa logorytmiczna D. Kossakowskiej.
Kiedy słońce świeci nad łąką      – rysowanie słońca w powietrzu
Kiedy wieje wiosenny wiatr          – ruchy rąk w górze
Kiedy motyl krąży nad kwiatem – naśladowanie lotu motyla
To weselszy staje się świat         – rysowanie w powietrzu uśmiechu
Nawet wtedy, gdy deszczyk pada – rysowanie w powietrzu spadających kropel
Ciemne chmury krążą nad nami – rysowanie oburącz chmur w powietrzu
To cieszymy się dniem wesołym – rysowanie w powietrzu uśmiechu
Piękną łąkę dziś oglądamy          – obrót wokół własnej osi

„Spacer wśród traw” – opowieść ruchowa z ćwiczeniami artykulacyjnymi A. Olędzkiej.
W taki piękny, wiosenny dzień pora wybrać się na spacer na pobliską łąkę (dziecko poruszaja się swobodnie w różnych kierunkach).
Słońce mocno grzeje, można więc chwilę poopalać się (dziecko kładzie się na podłodze i zamyka oczy).
Słuchamy odgłosów, które do nas dochodzą. to komary, które krążą nad nami (dziecko naśladuje głosy komarów: bzz, bzz, bzz).
Musimy wstać, żeby nas nie pogryzły. Spacerujemy po łące i słuchamy jak szumi wiosenny wiatr (dziecko naśladuje szum wiatru: szuu, szuu, szuu).
Gonimy pszczoły, które latają z kwiatka na kwiatek w poszukiwaniu nektaru (dziecko naśladuje lot pszczół).
Kucamy w trawach, gdzie siedzą koniki polne i słuchamy ich koncertu (dziecko naśladuje głos koników polnych: cyt, cyt, cyt).
W sadzawce siedzą zielone żaby i głośno ze sobą rozmawiają (dziecko naśladuje dźwięk: kum, kum, kum).
W górze słychać głos wróbla (dziecko naśladuje dźwięk: ćwir, ćwir, ćwir).
A wśród wysokich traw chodzi bocian (dziecko chodzi z wysoko uniesionymi kolanami)
i co jakiś czas wesoło klekocze (dziecko naśladuje głos bociana: kle, kle, kle).
Bocian wzbił się do góry i krąży nad łąką (dziecko naśladuje lot bociana).
Po kilku okrążeniach wylądował w swoim gnieździe (siad skrzyżny w dowolnym).

Dowolne zabawy tematyczne dzieci – zachęcanie do zgodnej i bezpiecznej zabawy.

Karty pracy: "Mieszkańcy łąki"
- utrwalamy głoskę "ż", "Ż": "Wąż", "Żaba Żaklina", pisanie ż,Ż.

Iwona Jedlińska