20.11.2020 - Piątek

Drodzy rodzice i dzieci!

Dzisiejszy dzień w przedszkolu mieliśmy rozpocząć zabawą  „Głuchy telefon”, która rozwija koncentrację uwagi i umiejętność słuchania. Do zabawy potrzebne są przynajmniej 3 osoby – może uda się zaprosić do zabawy rodziców albo rodzeństwo. Uczestnicy zabawy siadają w kole. Jedna osoba wymyśla jakieś słowo i przekazuje je szeptem do ucha osobie obok, ta przekazuje je kolejnej osobie i tak w kółko, aż wróci to słowo do pierwszej osoby. Jeżeli wróciło w niezmienionej formie, kolejna osoba podaje nowe słowo.

Po zabawie czas na trochę ruchu podczas porannych zabaw ruchowych (opis w dniu 16.11.2020r.). Biorąc w nich udział dzieci doskonalą umiejętność szybkiej reakcji na sygnał.

„Domowe sprzęty elektryczne” - zabawy ortofoniczne w oparciu o piosenkę.

• Słuchanie piosenki;
  • Rozmowa na temat piosenki:
    Określanie tempa i nastroju piosenki.
    O jakich sprzętach elektrycznych była mowa w piosence?
    Do czego są one wykorzystywane?
  • Ćwiczenia emisyjne:

Dziecko powtarza za rodzicem fragment melodii piosenki na sylabach: la, la, na, na, ta, ta.

Dziecko porusza się po pokoju przy melodii piosenki. Podczas przerwy zatrzymuje się i wyklaskuje z podziałem na sylaby nazwy czynności związanych z urządzeniami z piosenki, których obrazki pokazuje rodzic. Np. telefon: roz-mawia-my; zamrażarka: za-mra--ża; mikser: mi-ksu-je; odkurzacz: od-ku-rza; telewizor: o-glą-da-my; radio: słu-cha-my.

• Śpiewanie piosenki razem z rodzicem.
  • Naśladowanie odgłosów występujących w piosence urządzeń. Rodzic pokazuje obrazki - dzieci naśladują wydawane przez urządzenia dźwięki:

odkurzacz – „szuru, szuru, szuru….
radio – la, la, la;
suszarka – łuuu, łuuu, łuuu;
pralka – mmmm, mmmm,
mikser – miks, miks, miks

„Co to jest prąd elektryczny?” – zabawa dydaktyczna w oparciu o film edukacyjny „Skąd się bierze prąd w gniazdku?”.

1. Rozmowa w oparciu o obejrzany film i doświadczenia dzieci:
    - Co to jest prąd i gdzie powstaje?
    - Do czego wykorzystujemy energię w naszym domu?
    - Jak dostaje się prąd do naszego domów?
  2. „Płynie prąd” - zabawa ruchowa z elementem równowagi.

Na podłodze kładziemy skakanek (może być taśma, długi pasek) to przewód elektryczny. Dziecko jest prądem, który płynie przewodem elektrycznym - idzie stawiając stopa za stopą.

1. Rozmowa ukierunkowana pytaniami:

- Kiedy w mieszkaniu nie będzie świecić się światło?
- Jaki może być powód braku prądu?
- Czego nie da się zrobić, gdy nie ma prądu?

1. „Płynie prąd- awaria” zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa. Dziecko -zabawka porusza się po dywanie, bo płynie w nich prąd. Na hasło „awaria” dziecko stoi w bez ruchu, bo prądu nie płynie.
  2. „Nie dotykać! Urządzenie elektryczne” - pokaz znaku ostrzegawczego.
    Znak ten jest wszędzie tam, gdzie płynie prąd. Uważaj! Ten znak mówi: „Nie dotykaj - urządzenia elektryczne”.
  3. „Uwaga wysokie napięcie” - wspólnie z dziećmi ustalenie „Zasad bezpiecznego obchodzenia się urządzeniami elektrycznymi”.

„Uwaga prąd” – kolorowanie znaku ostrzegawczego.

„Pożyteczne  urządzenia” –  zabawa  relaksacyjna  do  wiersza  Bożeny  Szuchalskiej  (masażyk).

„Bajki, które lubimy” –  słuchanie bajki czytanej lub opowiadanej przez rodzica. Zachęcamy, aby rodzice zapoznali dzieci ze swoimi ulubionymi bajkami.

W weekend proponujemy obejrzeć Domowe przedszkole „Pstryczek – elektryczek”.

Udanego weekendu i do miłego zobaczenia w poniedziałek!

Małgorzata Grabarczyk i Joanna Michalak