2.12.2021 - Czwartek

„Czyje zdanie najdłuższe?” – zabawa słowna. Rodzic przygotowuje zestaw obrazków związanych ze świętami, np. choinka, bombki, łańcuch, Mikołaj, prezenty itp. Dziecko losuje obrazek, a następnie układa zdania z nazwą obrazka. Rodzic liczy ile słów jest w ułożonym zdaniu. Następnie następuje zmiana, rodzic układa zdanie, dziecko liczy słowa.

Karta pracy, cz. 2, s. 34.

"Ćwiczymy z Mikołajem" - zabawy i ćwiczenia poranne (przebieg opisany 1.12.2021r.).

„Bawimy się wesoło” – zabawy przy piosence „Mikołaj”.

Przebieg:
„Prezenty Mikołaja”
– ćwiczenia rytmiczne. Na dywanie leżą wycięte z brystolu prezenty. Przy muzyce do marszu dziecko maszeruje po pokoju. Na przerwę w muzyce, zatrzymuje się, podnosi z podłogi jeden prezent i mówi rymowankę: Prezenty zbieram, Mikołajowi pomagam.
Gdy usłyszy akompaniament ósemkowy, biega. Na przerwę w muzyce powtarza rymowankę. Akompaniament do marszu i do biegu powtarzamy kilka razy.
Po ostatniej powtórce dziecko powtarza rymowankę:
Już prezenty rozniesione, wszystkie dzieci zadowolone.

Mikołaj” – słuchanie piosenki. Muz. Jarosław Woźniewski, sł. Dorota Kossakowska.
Zabawa przy piosence „Mikołaj” - dziecko przy melodii piosenki porusza się swobodnie po pokoju.
Na słowa „lewą nogą” – tupie lewą nogą cztery razy. Na słowa „prawą nogą” – tupie cztery razy prawą nogą.
Na słowa „wszystkie dzieci biją brawo” – dziecko rytmicznie klaszcze w dłonie.
Przy drugiej zwrotce dziecko i rodzic dobierają się w parę i tańczą w kółeczku.
Na zakończenie piosenki dziecko kłania się.

"Mikołaj" - odbijanie dłoni.
Przebieg:
„Kto się ukrył”
– zagadka wzrokowa. Na stole rodzic układa ilustrację przedstawiającą Mikołaja i zasłania ją dowolną ilością kwadratów. Następnie odsłania po jednym kwadracie. Zadaniem dziecka jest jak najszybsze odgadnięcie kto ukrywa się pod kwadratami.

„Jaki jest Mikołaj?” – ćwiczenia słownikowe. Dziecko podaje określenia pasujące do Mikołaja. Np. dobry, uczynny, święty, hojny, pracowity, mądry, stary, sprawiedliwy, dostojny, dobroduszny. Następnie każdy wyraz dzieli na sylaby i wyróżnia głoskę w nagłosie.

"Mikołaj" - Rodzic podaje dziecku temat pracy i wyjaśnia sposobu jej wykonania.
Tematem pracy będzie portret Mikołaja. Należy wykonać następujące czynności:
- Odbić na kartce swoją dłoń umoczoną w białej farbie plakatowej. Palce dłoni utworzą brodę Mikołaja.
- Wyciąć z czerwonego papieru czapkę i przykleić ją na głowie Mikołaja.
- Narysować kredkami na twarzy Mikołaja oczy, nos, usta.
- Indywidualna praca dzieci. (Gdy wrócimy we wtorek do przedszkola w szatni będzie naszykowana nasza tablica, na której rodzice będą mogli powiesić podpisane portrety Mikołaja).
- Sprzątnięcie stanowisk pracy.

Relaksacja - dziecko leży na dywanie i słucha spokojnej muzyki relaksacyjnej. Kontroluje swój oddech, wykonuje wdech nosem, a wydech ustami.

„Podróż Mikołaja” – zabawa ruchowo-naśladowcza. Rodzic wymienia różne środki lokomocji, którymi może poruszać się Mikołaj (samochód. samolot, motor). Dziecko naśladuje wskazany przez rodzica środek lokomocji (sposób poruszania się, wydawane dźwięki).

Karta pracy cz. 2, s. 35 - rysowanie po śladzie.

Miłego dnia Iwona Jedlińska