18.11.2020 - Środa

Kochani w środę w naszej grupie mamy zajęcia matematyczne i muszę przyznać, że nasze przedszkolaki uwielbiają liczyć, przeliczać, klasyfikować! Mimo, że środę przeznaczamy na matematykę to tak naprawdę pojawia się on w każdym dniu! Wielokrotnie! Zachęcam również Państwa do włączenia matematyki w waszą codzienność. Mam nadzieję, że pomogą w tym Państwu te propozycje: liczenie, klasyfikowanie, myślenie przyczynowo - skutkowe.

Dzisiaj również zaczynamy dzień od zabaw ruchowych (opis w dniu 16.11.2020 r.).

Teraz poruszamy naszymi paluszkami podczas zabawy paluszkowej pt.: Deszcz (Katarzyna Tomiak-Zaremba), przy okazji utrwalimy liczebniki porządkowe.

Pierwsza kropla spadła na nos,
pokazujemy kciuk jednej dłoni, a palcem wskazującym drugiej dotykamy nosa
druga wprost do oka.
Pokazujemy dwa palce jednej dłoni, a palcem wskazującym drugiej dotykamy oka
Trzecia mi zmoczyła czoło,
pokazujemy trzy palce jednej dłoni, a palcem wskazującym drugiej dotykamy czoła
pada deszcz z wysoka.
wyciągają dłonie do góry
Kap, kap, lecą krople z nieba,
poruszają palcami z jednoczesnym opuszczaniem dłoni
parasol rozłożyć trzeba!
jedną dłoń ustawiają pionowo i przykrywają drugą, z której tworzą daszek.

Krople deszczu - zabawa matematyczna. Do tej zabawy wykorzystamy wycięte w poniedziałek krople deszczu (jeśli gdzieś wyparowały, to można wydrukować je ponownie tutaj;-)). Prosimy dziecko o ułożenie kropel przed sobą w szeregu (jedna obok drugiej), 3 latki mogą zacząć od 4, a 4 latki od pięciu (zakres dostosowujemy do możliwości dziecka, stopniowo go zwiększamy). Pokazujemy w jaki sposób liczymy swoje krople: wskazujemy po kolei każdy liczony element jednocześnie wymieniamy liczebnik. Kończąc akcentujemy ostatni liczebnik. Zmieniamy liczbę kropel i ponownie prosimy dziecko o ich policzenie. W następnym wariancie zabawy dziecko i rodzic układają swoje krople w szeregu, przeliczają je i porównują kto ma więcej, a kto mniej (powtarzamy kilka razy zmieniając liczbę kropel u każdego z uczestników). W ostatniej wersji dziecko losuje kartonik z kropkami (wykorzystamy kartoniki z tej gry, dostosowujemy liczbę kropek do możliwości dziecka, jeśli przelicza w zakresie 4 to przygotowujemy kartoniki z kropkami od 1 do 4) i układa przed sobą tyle kropel ile wskazuje liczba kropek na wylosowanym kartoniku.

Przedszkolakom przyda się z pewnością zmiana aktywności, dlatego zapraszam do zabawy ruchowej Wesoły deszczyk - dziecko porusza się w rytm melodii. W przerwach w muzyce rodzic uderza w bębenek (lub coś innego co może go zastąpić), a dziecko podskakuje tyle razy ile dźwięków usłyszało.

Po odpoczynku chętne dzieci mogą zagrać w matematyczne memory, oraz uzupełnić kartę pracy: 3 - latki, 4 - latki.

Życzę miłej zabawy ;-)
Karolina Magnuska