17.11.2020 - Wtorek

Witam, serdecznie wszystkie przedszkolaki wraz z rodzicami i zapraszam do zapoznania się propozycjami aktywności na wtorek. A wtorek w naszej grupie to z pewnością ulubiony dzień dla niejednego przedszkolaka, ponieważ to dzień zabaw plastycznych. Z tego co udało mi się zaobserwować, to nasze 3 i 4 - latki bardzo dobrze sobie z nimi radzą.

Wtorek zaczynamy od kilku zabaw ruchowych:
1. Złap ostatni liść - zabawa orientacyjno - porządkowa. Dziecko porusza się po obwodzie koła, naśladując bieg za liściem, który porwał wiatr. Najpierw maszeruje, potem biegnie, a na hasło liść - podskakuje i robi przysiad. Zabawę powtarzamy kilka razy.
2.Pada deszcz - ćwiczenie dużych grup mięśniowych dziecko porusza się w rytm melodii, rodzic w trakcie pauzy podaje hasło: chmury - dziecko, stojąc podnosi ręce do góry, kałuża - dziecko wykonuje przysiad podparty.
3.Zabawa w kałuży - zabawa ruchowa z elementem skoku - dziecko podskakuje obunóż w miejscu - w kałuży.
4.Drzewa na wietrze - ćwiczenia tułowia - dziecko naśladuje ruchy drzew poruszanych przez wiatr - wykonuje skłony boczne.
5.Wielka kałuża - zabawa ruchowa z elementem równowagi - dywan zamienia się w wielką kałużę, dziecko spaceruje po jego krawędzi, stara się utrzymać równowagę i nie wpaść do kałuży.
6.Powietrze po deszczu - zabawa wyciszająca - dziecko siada skrzyżnie, prostuje plecy i zamyka oczy. Oddycha spokojnie - wdech nosem i wydech ustami.

Teraz nadszedł czas na obiecaną zabawę plastyczną. Tytuł naszej pracy brzmi Hop do kałuży, za pomocą rozcieńczonej farby, słomek i naszej wyobraźni postaramy się wyczarować na kartonach wspaniałą kałużę. Do wykonania pracy potrzebne będą:
Blok techniczny A4, farby, woda, pędzel lub pipeta, słomka do napojów, niebieska farba lub barwnik spożywczy, klej, nożyczki, szablon kaloszy.
Pierwszym etapem pracy jest przygotowanie kałuży. W tym celu, do niewielkiej ilości wody dodajemy trochę niebieskiej farby i mieszamy dokładnie. Lub przygotowujemy niebieski barwnik spożywczy. Następnie jeśli mamy pipetę (w roli pipety doskonale sprawdzą się plastikowe buteleczki po soli fizjologicznej - podejrzewam, że jako rodzice dzieci w wieku przedszkolnym, mają Państwo zapas;-) to nabieramy rozcieńczonej farby i wyciskamy z niej krople na karton (można też pochlapać karton pędzlem). Jeśli już kartka jest pochlapana to prosimy dziecko, aby za pomocą słomki rozdmuchało niebieskie krople. Podczas gdy nasza kałuża będzie wysychać, rodzice 3 latków wydrukują na kolorowym kartonie parę kaloszy z szablonu i wytną je, a rodzice 4 latków, wydrukują szablon kaloszy i poproszą dziecko o pokolorowanie ich ulubionymi kredkami, następnie rodzice wycinają pokolorowane kalosze. Na koniec dzieci przyklejają kalosze po środku kałuży. Wyszło pięknie, prawda? ;-)

A co jeszcze, oprócz skakania po kałużach i malowania farbami można robić w deszczowe dni? Posłuchajcie opowiadania W. Widłaka o Wesołym Ryjku i plastelinie, może i wy spróbujecie.

Po odpoczynku zachęcam przedszkolaki do rozwiązania kilku zagadek słownych. Warto przygotować obrazki, które maluchy będą wskazywać gdy rozwiążą zagadkę.

1.Pada z ciemniej chmury, drzewa i kwiaty podlewa. Mały to kapuśniaczek, a duży to ulewa. (deszcz)
2.Jesienią i wiosną na spacer je zakładamy, dzięki temu podczas deszczu suche stopy mamy. (kalosze)
3.Duży, ogrodowy w lecie od słońca cię chroni, jesienią przeciwdeszczowy niesiesz w swojej dłoni. (parasol)
4.Wędrują po niebie – białe to obłoczki. Z tych ciemnych deszcz pada – wprost na twoje loczki. (chmury)
5.Jasne, żółte, mocno świeci na błękitnym niebie. Czasem chowa się za chmury i mruga na ciebie. (słońce)

Dla chętnych dzieci proponuję wyklejanki z plasteliny, to świetne ćwiczenie dla małych rączek i wspaniała zabawa. Dla 3 - latków drukujemy duże obrazki, 4 - latki mogą spróbować wykleić plasteliną również małe obrazki.

Powodzenia ;-)

Karolina Magnuska