Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

15.04.2021 r. - Czwartek

Szanowni Państwo!
Bardzo się cieszymy, że już niebawem spotkamy się z naszymi przedszkolakami osobiście. Tymczasem dzisiaj zapraszamy jeszcze do zabaw w domowym przedszkolu.

Zaczynamy od zabawy badawczej pt. Co pływa, co tonie? Rodzic przygotowuje miskę z wodą i różne przedmioty, które można w niej zanurzyć (np. ołówek, kamień, moneta, klucz, korek, plastikowy klocek, gwóźdź, spinacz). Obserwujemy i omawiamy co się dzieje z tymi przedmiotami, kiedy wrzucamy je do wody, wyciągamy wnioski. . Następnie dziecko wrzuca do miski inne przedmioty (np. skruszony styropian, piórko, piłeczkę pingpongową, łupinę od orzecha, kawałek drewna, papier). Omawiamy co się z nimi dzieje. Po wykonaniu doświadczenia dziecko wymienia przedmioty, które pływały po wodzie, czyli ołówek, drewniany klocek, plastikowy klocek, piłeczka, określa z jakich surowców zostały wykonane (drewno, plastik, styropian). Pływają bo są wykonane właśnie z takich materiałów , a zatoną przedmioty z metalu: spinacz, moneta , gwóźdź. Wielkość przedmiotu nie ma wpływu na to czy pływa, czy tonie.

Teraz czas na zabawy ruchowe rozwijające ogólną sprawność fizyczną (instrukcja obrazkowa dostępna w propozycjach z dnia 12.04.2021r.)

Rozmowa na temat znaczenia wody w przyrodzie. Rodzic rozpyla nad dzieckiem wodę ze spryskiwacza do roślin i prosi je o opisanie odczuć. Zadaje dziecku pytanie: Dlaczego woda jest potrzebna? Co się dzieje w przyrodzie, gdy wody jest za dużo lub za mało? Dziecko odpowiada na pytania. Rodzic prezentuje dziecku zdjęcia przedstawiające powódź  i suszę oraz czyta ciekawostki na temat wody:
Wodato związek chemiczny, który może występować w stanie ciekłym, gazowym (para wodna) i stałym (lód). Woda jest niezbędnym składnikiem pokarmowym dla wszystkich organizmów na Ziemi. Bez wody człowiek przeżyje znacznie krócej niż bez jedzenia. Dla roślin i zwierząt niebezpieczne są okresy długotrwałych opadów i powodzi, a także suszy, które często zdarzają się wiosna i latem. Woda może być słona lub słodka. Słoną wodę zawierają oceany, w których jest zgromadzona większa część wody występującej na Ziemi. Słodkiej wody dostarczają nam głównie rzeki i jeziora. W wielu przypadkach słodka woda musi być najpierw uzdatniona, aby mogła być wykorzystana do picia i mycia się. Rodzic wyjaśnia dziecku, że aby woda mogła być używana przez ludzi należy ją oczyścić. Ten proces wymaga wysiłku wielu ludzi i specjalnych filtrów. Proces oczyszczania wody jest bardzo kosztowny, ale niezbędny ponieważ nie moglibyśmy jej ponownie wykorzystać.

Posłuchajmy wiersza M. Jankowiaka pt. Woda czyli Wszystko zaczyna się w chmurach

Mała chmurka zapłakała,
Kropelkami świat zalała,
Zasiliła rzeki w wodę,
Ożywiła nam przyrodę.

Dzięki wodzie wszystko żyje,
Każdy ją na świecie pije,
Mały kwiatek, wielkie drzewo,
Które pnie się, aż pod niebo.

Wodę, piją także dzieci,
Taką co ze źródła leci,
Bo by rosnąć, aby żyć,
Trzeba czystą wodę pić.

Teraz czas na j. angielski. Wracamy do 5 kaczuszek i ich mamy oraz do przeliczania rosnąco i malejąco w zakresie 5. Powtarzamy nowe słówka (opis w propozycjach z 12.04.2021r.). Jeszcze raz wysłuchajmy piosenki pt. Five little ducks i pobawmy się z Catie i Tobbeem.
Na koniec jeszcze karta pracy. 5-latki pomogą kaczuszkom dotrzeć do ich mamy.
Natomiast 4- latki pokolorują wybrany obrazek.
W celu sprawdzenia poprawnej wymowy słów i wyrażeń w j. angielskim zachęcam do skorzystania
ze słownika na stronie www.diki.pl

Po ciężkiej pracy umysłowej trochę się poruszajmy – zestaw zajęć ruchowych wdrażający do dokładnego wykonywania ćwiczeń z przyborem. Potrzebne będą plastikowe krążki, które zastąpić można jednorazowymi papierowymi talerzykami (opis zabaw w propozycjach z 12.04.2021r.).

Po zajęciach ruchowych zapraszamy 4- latki do wykonania karty pracy z ćwiczeniami grafomotorycznymi.
Natomiast 5- latkom proponujemy zadania w Karcie pracy nr 4 na stronach 5 i 11.
 
W czasie odpoczynku warto obejrzeć film edukacyjny pt. Niezwykła podróż kropelki, którego bohaterkami są smutne i wesołe kropelki wody. Oglądając film dzieci zapoznają się z procesem oczyszczania wody.
 
Jeśli nasze przedszkolaki będą miały ochotę jeszcze trochę popracować w weekend, to 5- latki zachęcamy do wykonania pozostałych zadań dotyczących ochrony przyrody w Karcie pracy nr 4 na stronach 3, 4, 8, 9, 10.
 
Natomiast dla 4- latków mamy poniższe propozycje kart pracy.
http://pp19.radom.pl/wp-content/uploads/2020/04/Pokoloruj-wed%C5%82ug-kodu-1024x745.jpg
https://mp7zgierz.wikom.pl/uploads/5e9b6dd8c2a7f/newses/187/galleries/unnamed.jpg
https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2016/12/ziemia2.jpg
https://drukowanka.pl/wp-content/uploads/2020/11/znak-recykling.png

Życzymy miłej zabawy!
Joanna Michalak
Małgorzata Grabarczyk