13.11.2020 - Piątek

Drodzy Rodzice, kochane przedszkolaki, nasza grupa właśnie dzisiaj rozpoczyna „zdalne zabawy”. Tak się składa, że dzisiaj jest piątek, więc w tym tygodniu na pewno się nie przemęczymy, potraktujmy ten dzień jako rozgrzewkę przed kolejnym „zdalnym tygodniem”.

Tematem przewodnim na ten tydzień jest: „Polska to nasz kraj” , zanim jednak wyruszymy w Polskę najpierw musimy poznać lepiej naszą małą ojczyznę - Łódź. Zapraszamy.

Nasz dzień zaczniemy od zabawy ruchowo - naśladowczej Deszcz, kałuża i wiatr. Do zabawy wykorzystamy kartkę z gazety lub zwykłą kartkę papieru. Dziecko porusza się przy ulubionej piosence, na pauzę rodzic podaje hasło: deszcz, kałuża lub wiatr, a dziecko wykonuje określone czynności:
- kałuża - kładzie kartkę na podłodze i skacze na niej mówiąc jednocześnie: chlup, chlup, chlup;
- wiatr - wachluje kartką i mówi: fiu, fiu, fiu;
- deszcz - kładzie kartkę na podłodze, kuca i stuka palcami wskazującymi w gazetę mówiąc: kap, kap, kap.

Gdzie mieszkam? - drodzy rodzice zapytajcie dzieci jak nazywa się miasto w którym mieszkamy, jeśli już wszystkie przedszkolaki wiedzą, że jest to Łódź, wspólnie poszukajcie waszego domu na mapie Łodzi (zapoznajemy dzieci z nazwą ulicy i numerem domu), a teraz poszukajcie naszego przedszkola i zastanówcie się czy macie do niego blisko czy daleko? Na koniec sprawdźcie gdzie mieszkają wasi najbliżsi np.: dziadkowie.

Co warto zobaczyć w Łodzi - każdy mieszkaniec Łodzi i okolic wie, że jest to piękne miasto, w którym nie sposób się nudzić, chcemy, aby nasze przedszkolaki również się o tym przekonały. Zachęcam do obejrzenia zdjęć przedstawiających najciekawsze miejsca w Łodzi, poprośmy dziecko, aby zapamiętało jedno z nich 3-latki, lub dwa 4-latki. Które miejsce dziecko chciałoby odwiedzić? A które już widziało?

Spacerkiem po Piotrkowskiej - przedszkolaki na pewno nie mogą się doczekać, aż zobaczą wszystkie te piękna miejsca w Łodzi na żywo, na to jednak musimy jeszcze trochę poczekać. Póki co zapraszam na spacer w wyobraźni po najdłuższym deptaku w Polsce.
Opis zabawy: do zabawy wykorzystamy nagranie melodii szybkiej i wolnej. Przy dźwiękach wolnej melodii przedszkolaki spacerują ulicą Piotrkowską, kiedy usłyszą melodię szybką - kładą się na plecach i wykonują rowerek - wsiadamy do rikszy.

Po tak intensywnym „zwiedzaniu” czas na odpoczynek. Proponuję położyć się wygodnie i posłuchać wierszy Juliana Tuwima - łódzkiego poety, którego twórczość znają i kochają wszystkie dzieci w Polsce.

Kiedy dzieci odpoczną proponuję wykonanie herbu Łodzi - ta praca plastyczna będzie okazją do treningu trudnej sztuki posługiwania się nożyczkami ;-) Do wykonania herbu Łodzi potrzebne będą:
nożyczki, kredki, klej, wzór, czerwony papier.
Pracę zaczynamy od obejrzenia herbu Łodzi. Prosimy dziecko, aby opisało jego wygląd: co się na nim znajduje i jakie są kolory. Następnie wycinamy z czerwonego papieru długie paski o szerokości około 1,5 - 2cm, wręczamy je dziecku i prosimy o pocięcie ich na małe kwadraciki. Zwracamy uwagę na prawidłowe trzymanie nożyczek, korygujemy chwyt jeśli jest tak potrzeba, jeśli dziecko ma trudności z samodzielnym cięciem papieru wycinamy razem z nim (trzymamy rękę dziecka, w której są nożyczki). Jeśli dziecku spodoba się wycinanie kwadracików, można przygotować kolejne paski papieru. Takie wycinanie to wspaniały trening, a powstałe kwadraciki można wykorzystać do kolejnych prac plastycznych. Następnie z przygotowanych kwadracików dziecko wykleja tło naszego herbu. Młodsze dzieci przyklejają po środku łódź wyciętą przez rodziców, a starsze samodzielnie kolorują i wycinają łódź z szablonu. Gotowe:-)

Karolina Magnuska, Joanna Ryszkowska