13.05.2020 - Środa

Na początek dzisiejszego dnia zabierzemy Was na wycieczkę w pewne miejsce, ale najpierw przywitajmy się zabawą Witam was

Dziecko z rodzicem zwrócone są do siebie twarzami. Klaszcząc w dłonie, najpierw swoje a potem rodzica, który jest naprzeciwko, powtarzają słowa: Wszyscy są, witam Was, zaczynajmy już czas, jesteś ty, jestem ja, raz, dwa i trzy.

To teraz się sprawdzimy, czy pamiętacie zajęcia gdy mówiliśmy o symbolach narodowych Prawda - fałsz

Rodzic czyta zdania na temat Polski i jej symboli narodowych. Dziecko ocenia prawdziwość zdań. Jeśli zdanie jest prawdziwe podnoszą w górę prawą rękę, jeśli fałszywe to lewą rękę. W tej zabawie przypominamy znajomość która ręka prawa, a która lewa.

Nasz kraj to Polska. P
W godle Polski jest wrona. F
W godle Polski jest biały orzeł. P
Polska flaga jest biało - czerwona. P
Czy stolicą Polski jest Gdańsk. F
Symbole narodowe to flaga, godło i hymn. P
Czy Hymn Polski to Mazurek Dąbrowskiego. P

Obejrzyjcie film o Warszawie

A teraz zabierzemy Was w to tajemnicze miejsce, ale musicie najpierw udawać jazdę pociągiem poruszając się w rytmie piosenki Jedzie pociąg z daleka  i zaśpiewać.

Tak oto dotarliśmy do miejsca, gdzie chciałybyśmy opowiedzieć wam legendę o jednym z najważniejszych polskich miast. Zanim jednak zdradzę wam jego nazwę poproszę abyście bardzo uważnie posłuchali, bo to pomoże wam w odgadnięciu nazwy tego miasta.

Wars i Sawa - opowiadanie na podstawie legendy W. Chotomskiej.
Dawno temu, kiedy nasz kraj pokrywała nieprzebyta puszcza, w samym jej sercu nad Wisłą żył młody rybak o imieniu Wars. Pewnego dnia gdy szedł nad rzekę by zarzucić sieci usłyszał piosenkę:
Siedem Fal mnie strzeże i siedem błyskawic.
Kto się ich nie lęka, niech się tutaj zjawi.
Piosenkę śpiewała dziewczyna, która głos miała tak piękny i dźwięczny,
że Wars nie zawahał się ani chwili.
- Niczego się nie boję! – zawołał. Wskoczył do swej łodzi i popłynął. Jednak ledwie odbił od brzegu rozpętała się straszliwa burza.
- Roztrzaskamy ci wiosła! – syczały błyskawice.
- Porwę twoje sieci na strzępy ! – ryczał wicher.
- Zatopimy łódź! – groziły fale.
Ale Wars płynął tak szybko, że ani wicher, ani fale, ani błyskawice nie mogły go dogonić. Kiedy był już na samym środku rzeki, wśród wzburzonych fal ujrzał dziwną postać: pół rybę – półdziewczynę. Była to syrena. Zdziwił się Wars. Podpłynął bliżej. Wyciągnął rękę. Syrena podała mu tarczę i miecz i powiedziała:
- Mam na imię Sawa. Teraz ty broń mnie, rzeki i miasta.
A potem było jak w bajce żyli długo i szczęśliwie dzielny Wars i piękna Sawa a zgoda syreny na małżeństwo z człowiekiem sprawiła, że rybi ogon zamienił się w nogi.
Legenda ta głosi, że byli tam kiedyś dzielny Wars i piękna Sawa a na ich pamiątkę i od ich imion powstała nazwa miasta... Warszawa.

Rozmowa z dzieckiem na temat legendy :

- Jak miał na imię rybak, który mieszkał w puszczy nad rzeką Wisłą?
- Co sprawiło, że wsiadł on do swej łodzi i popłyną Wisłą?
- Kogo Wars ujrzał wśród wzburzonych fal?
- Jak miała na imię syrena, którą ujrzał Wars?
- Jakie przedmioty dostał Wars od Sawy?
- Jak nazywa się miasto, które znajduje się w miejscu, gdzie spotkali się Wars i Sawa?

Tworzenie gry planszowej Płyniemy z Wisłą.

Instrukcja stworzenia mapy:
Z mapy Polski wynika, że Wisła wypływa z gór i w tym miejscu rodzic przykleja wyraz start. Dzieci śledzą bieg rzeki i znajdują miejsce, gdzie rzeka wpada do morza. Tam rodzic przykleja wyraz meta. Od początku biegu rzeki, na tworzonej mapie – planszy do gry dzieci przyklejają swoje kolorowe kartki zgodnie z instrukcją rodzica. Po wyklejeniu należy ustalić symbolikę kolorów. Np. pionek na polu czerwonym – 5 podskoków na lewej nodze, na żółtym – śpiewamy znaną piosenkę, … Jeśli pionek w czasie gry zatrzyma się na nazwie miasta – przerwa w podróży, oglądamy zdjęcia ( widokówki, albumy) z tego miasta – zwiedzamy miasto. Rodzice pomóżcie dzieciom zaznaczyć na mapie miasta: Gdańsk, Toruń, Warszawa, Łódź, Wieliczka, Kraków, Zakopane.  Atrakcje miast.

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych  powtórzcie z poniedziałkowych zajęć

Dla chętnych  karta pracy

Wyciszenie organizmu wysłuchajcie Bajki relaksującej o małym Kotku