Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

13.04.2021 r. - Wtorek

 Drodzy rodzice, Kochane przedszkolaki!
Na początek dnia proponujemy zagadkę słuchową Kto to się do nas odzywa? – zadaniem dziecka jest zidentyfikowanie jakie zwierzę wydaje słyszany odgłos.  

Zapraszamy teraz do obejrzenia zdjęć i wysłuchania kilku ciekawostek na temat  Żaby w Polsce.

Żaby to rodzina płazów bezogonowych. W Polsce spotykamy żaby jeziorkowe, żaby wodne, żaby śmieszki, żaby moczarowe, żaby dalmatyńskie, żaby trawne. Mają długi język, którym łowią pożywienie. Charakterystycznym elementem ich budowy są też wydłużone tylne kończyny przystosowane do wykonywania skoków. Żaby lubią wygrzewać się na słońcu, częściowo zanurzone w wodzie lub na słonecznym brzegu. Gdy jest im gorąco – kąpią się. Jedzą owady (osy, muchy, mrówki…), pająki, małe ryby, ślimaki… Są pożywieniem jeży, dużo mniej chętnie jedzą je bociany (w czasie karmienia młodych zdarza im się łapać żaby).

Czas na trochę ruchu podczas porannych zabaw ruchowych rozwijających ogólną sprawność fizyczną (opis w propozycjach z dnia 12.04.2021r.).

Teraz zapraszamy na zabawę matematyczną Gdzie ukryła się żabka? Poprzez tę zabawę kształtujemy u dzieci umiejętność rozróżniania kierunków (prawa, lewa) oraz posługiwania się liczebnikami porządkowymi. Do zabawy będą potrzebne: 10 sylwet liści (wyciętych z zielonego papieru lub pokolorowanych przez dziecko) oraz sylweta żabki.
Rodzic układa w jednym rzędzie 10 sylwet liści. Dziecko odwraca się w drugą stronę. W tym czasie Rodzic chowa pod dowolnym liściem, np. piątym sylwetę żabki. Prosi dziecko o odwrócenie się z powrotem. Informuje, że żabka ukryła się np. pod piątym liściem z lewej strony. (W przypadku 4-latków Rodzic wskazuje stronę dłonią i stosuje liczebniki w zakresie 5). Dziecko wskazuje poszczególne liście, odlicza do pięciu liczebnikami porządkowymi, podnosi liść i powtarza: Żabka ukryła się pod piątym liściem. Zabawę możemy zmodyfikować kładąc sylwetę żaby na wybranym liściu i zadając pytanie np.: Na którym liściu od lewej strony siedzi żaba? Role możemy również odwrócić i to dziecko zadaje Rodzicowi pytanie oraz kontroluje czy prawidłowo odpowiada.

Dzieci, które mają jeszcze ochotę pobawić się i poćwiczyć liczenie zapraszamy na zabawę  Liczymy żaby, podczas której będzie można rozwiązywać proste zadania matematyczne. Potrzebujemy 12 sylwet żab wyciętych z zielonego papiery i kartoniki z kropkami.
ZADANIE 1:
Nad wodą zjawiło się 5 żabek. Doszła jeszcze jedna żabka. Ile żabek bawiło się razem? Dzieci układają przed sobą sylwety żabek w taki sposób, aby stanowiło to ilustrację do treści zadania. Następnie dzieci 5-letnie pod sylwetami układają kartoniki z odpowiednią liczbą kropek. Po ułożeniu kartoników Rodzic sprawdza poprawność rozwiązania zadania.
ZADANIE 2:
Do stawu wskoczyły 2 żabki, dołączyły do nich jeszcze 4 żabki. Ile żabek pływało w stawie? Tworzymy ilustrację (układamy sylwety i kartoniki) analogicznie jak w zadaniu 1.
ZADANIE 3:
W odwiedziny do żabki przyszły jej 3 sąsiadki. Ile żabek było razem? W zależności od możliwości i umiejętności dziecka zabawę można utrudnić np. poprzez stosowanie zapisu z użyciem cyfr, Zabawę można kontynuować układając przed dzieckiem kartoniki z kropkami i prosząc, aby dziecko samo wymyśliło treść zadania.

Teraz czas na działania plastyczne Żaba z wykorzystaniem techniki origami z koła.
Zadaniem 5-latków jest wykonanie żabki z papieru z wykorzystaniem szablonu z Wyprawki plastycznej. Potrzebne będą: szablon, nożyczki, klej, kartka formatu A4 na tło w dowolnym kolorze. Należy wyciąć wszystkie elementy, złożyć zielone koła na połowę, ułożyć z kół żabę według wzoru i przykleić na kartce.

4-latki mają za zadanie wykonanie pływających żabek z kółek według instrukcji pokazanej na filmie. Potrzebne będą: karton na tło, najlepiej zielony w formacie A3, sylweta stawu wyciętą z niebieskiego kartonu, koła origami lub samodzielnie wycięte (6 dużych zielonych na głowy, 6 małych zielonych na oczy, 3 małe czerwone na języki, kilka małych w różnych kolorach na kwiaty), oczka kreatywne, klej niebieski flamaster.
 

Po pracy plastycznej zapraszamy do improwizacji ruchowej inspirowanej słowami piosenki My jesteśmy żabki.  

Po zabawie jeszcze chwilkę popracujemy w kartach pracy.
Odszukaj i policz żabki- karta pracy nr 4 s. 7 (5-latki).
Narysuj żabkę po śladziekarta pracy (4-latki)  

Chętne dzieci mogą poszerzyć wiadomości oglądając film edukacyjny Skąd się biorą żaby?
 

W ramach odpoczynku zapraszamy nasze do wysłuchania opowiadania Bożeny Formy  Zielona żabka.

Życzymy udanej zabawy.
Małgorzata Grabarczyk, Joanna Michalak