12.11.2020 - Czwartek

Powitanie – wypowiadanie powitania z jednoczesnym ruchem: Dzień dobry, cześć (machanie ręką w geście powitania), tak w Polsce się witamy i już cichutko siadamy (palec na ustach).

Biały i czerwony – poranna zabawa ruchowa doskonaląca umiejętność reagowania na umówiony sygnał (opis zabawy zawarty 10.11.2020r.).

„Przeskocz przez rzekę” – zabawa orientacyjno-porządkowa.
Wyobraźcie sobie, że przez Wasz pokój przepływa rzeka. Długi rwący potok rozciąga swoje brzegi od stołu, aż do kanapy lub od ściany do ściany, w zależności od rozkładu mieszkania. Musicie przejść na drugą stronę skacząc po kamieniach, ale tak, aby nie wpaść do wody. Czym są kamienie? Poduszkami jaśkami lub innymi kawałkami materiału. Rozłóżcie je na podłodze tak, aby przejście po nich nie było zbyt łatwe. I po każdym prawidłowym przedostaniu się na drugi brzeg zmieniajcie ustawienie. Oczywiście na trudniejsze, tak jakby to był kolejny „level” do przejścia w grze.

„Nasza ojczyzna” – zabawa dydaktyczna na podstawie wiersza D. Kossakowskiej.
Po wysłuchaniu wiersza możemy zadać dziecku następujące pytania:
- Gdzie Wisła ma swój początek i do czego wpada?
- W jakim miesiącu wywieszane są polskie flagi?
- Jakie kolory znajdują się na polskiej fladze?

„Powiewa flaga” – zabawa relaksacyjna, ćwiczenia oddechowe.
Dziecko otrzymuje dwa kawałki bibuły – biały i czerwony. Trzymając bibułę przed sobą dmucha na nie wprawiając je w ruch.

„Flaga Polski” – zabawa plastyczna, wydzieranka.
Dziecko otrzymuje kartkę A5 podzieloną na połowę. Białą i czerwoną kartkę wydziera na małe kawałki i przykleja na przygotowanej kartce A5. Następnie przymocowuje wykonaną flagę do patyczka.

„Piękna nasza Polska cała” – zabawa dydaktyczna w oparciu o prezentację multimedialną.
Dziecko ogląda prezentację multimedialną (6-latki mogą spróbować samodzielnie odczytywać hasła. Dzieciom młodszym czyta rodzic).

„Biało-czerwony quiz” – zabawa dydaktyczna, quiz w oparciu o prezentację multimedialna.
Po obejrzeniu filmiku zadajemy dziecku pytania:
- Jak wygląda flaga Polski?
- Jak nazywa się nasz kraj?
- Wymień trzy symbole narodowe?
- Jakie miasto było pierwszą stolicą Polski?
- Jak nazywa się obecna stolica Polski?
- Wymień trzech sławnych Polaków.
- Wymień trzy rzeczy, które można zobaczyć w Warszawie.
- Jak nazywa się najdłuższa rzeka w Polsce?
- Kim był Fryderyk Chopin?
- Zaśpiewaj pierwszą zwrotkę hymnu Polski.
- Czego szukali Lech, Czech i Rus?

„Hymn Polski” – wspólne odśpiewanie hymnu.
Jesteśmy ciekawe, czy nasze przedszkolaki pamiętają 4 zwrotki hymnu.

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych.
Część wstępna:
- dziecko spaceruje po dywanie, na umówiony sygnał, np. klaśnięcie jak najszybciej siada na krześle, staje na jednej nodze, kładzie się na brzuchu, itp.
- dziecko losuje kartonik z zadaniem do wykonania.
Część główna:
Rodzic i dziecko lub dzieci w parach leżą na przeciwko siebie:
- podawanie do siebie piłki rękami (ramiona ułożone w bok, łokcie uniesione);
- siłowanie – obie osoby trzymają piłkę. Na sygnał każdy ciągnie piłkę do siebie licząc np. do pięciu. Wygrywa ten, kto zabierze piłkę;
- klaskanie – dziecko powtarza rytm, który rodzic pokaże (przy uniesionych łokciach);
- dmuchanie – podawanie do siebie piłeczki ping-pongowej dmuchając ją.
Rodzic i dziecko lub dzieci w parach leżą obok siebie:
- rzucanie – rzucamy jak dalej oburącz woreczek (lub np. kulkę papierową). Następnie czołgamy się po woreczek;
- ślizganie – leżąc na podłodze (lub na kocu) ślizgi na brzuchu (ważne, by ręce odpychały się równocześnie).Zabawę można przeprowadzić w formie zawodów rodzic – dziecko.
Rodzic i dziecko lub dzieci w pozycji siedzącej:
- Co narysowałem? – rysujemy zakrętką butelki (trzymaną przez palce stóp) litery, cyfry, figury, zadaniem drugiej osoby jest odgadnąć co zostało zapisane/narysowane.
- Podaj butelkę! – turlanie stopami butelki  do siebie. – W porządku – wrzucanie do butelki palcami stóp np. żołędzi, kulek papierowych, pogniecionych wcześniej stopami.
- Grzechotka – butelka wypełniona wodą z brokatem jest trzymana przez palce stóp, zadaniem dziecka jest potrząsanie butelką „grzechotką” w dowolnym rytmie, rytm może naśladować druga osoba.
Część końcowa:
Ćwiczenie oddechowe: leżenie na plecach, kładziemy woreczek (np. zgnieciona gazeta) na brzuch i wykonujemy spokojne wdechy i wydechy, przy:
wdechu – woreczek opada wraz z brzuchem ku dołowi uwypukla się klatka piersiowa,
wydechu – woreczek unosi się ku górze wraz z brzuchem.

Na zakończenie proponujemy utrwalić piosenkę "Jestem Polakiem".

Karty pracy utrwalające literę P: 5-latki, 6-latki.

Polecamy stronę NBP - Portal Edukacji Ekonomicznej, na której min. można obejrzeć film "Historia pieniądza".

Iwona Jedlińska, Marlena Dratkowicz