Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

12.05.2020 - Wtorek

Dziś zacznijmy od zabawy ruchowej Kałuże

Gazety leżą na podłodze, a dziecko biega, maszeruje, skacze przez kałuże, omija je. Dziecko ustawione naprzeciwko rodzica/ rodzeństwa i przed nimi są gazety. Dziecko podchodzi i bierze gazetę oraz stara się wydobyć jakieś dźwięki za pomocą gazety np. : potrząsania, podrzucania.

Jak powstała nazwa Toruń? Wysłuchanie legendy
Wiele lat temu na brzegu Wisły powstał nowy gród. Ponieważ czasy były niespokojne, miasto z czasem otoczono murami i wybudowano obronne baszty.
Jedna z baszt była bardzo ciekawska i wszystkim się interesowała. Szybko zaprzyjaźniła się z Wisłą, która płynąc przez cały kraj poznawała wiele niezwykłych historii. Przyjaciółki często ze sobą rozmawiały i po kilku latach opowieści rzeki znudziły się baszcie. Z czasem rozmowy były coraz rzadsze, aż w końcu całkiem przestały się do siebie odzywać. Wiśle brakowało przyjaciółki i nadal chciała opowiadać jej wieści z innych krain, ale baszta nie słuchała. Rozzłościło to potężną rzekę. Zaczęła kierować swe wody tak, aby podmywać mury. Przerażona baszta zrozumiała, że to nie żarty i odezwała się do dawnej przyjaciółki.
- Proszę, nie płyń tędy, bo runę - powiedziała.
- To ruń! - odparła obrażona Wisła.
Tak się złożyło, że woda poniosła te słowa do brzegu, na którym zatrzymało się dwóch wędrowców. Właśnie siedzieli nad rozłożoną mapą i zastanawiali się jaką nazwę nosi to piękne miasto. Gdy usłyszeli słowa Wisły, uznali je za nazwę i wpisali na mapę. I tak już zostało.

Toruńskie pierniki legenda  

Po obejrzeniu krótkiego filmu, spróbujcie odpowiedzieć na pytania:
Z jakim miastem związana jest piernikowa legenda?
Jakie produkty są konieczne do wypieku pierników?
Kto wymyślił wyjątkowy przepis na toruńskie pierniki?
Z jakiej okazji powstały wyjątkowe pierniki?
Od jakiego imienia pochodzi nazwa najpopularniejszego toruńskiego piernika?

Piernik  Praca plastyczna. Pomalujcie własnego piernika.

Wyciszenie organizmu obejrzyjcie bajkę Brzydkie kaczątko & Kot w Butach  

Ptaki w gniazdach  Zabawa orientacyjno- porządkowa.
Dziecko z rodzicami/rodzeństwem (ptaki) siadają skrzyżnie w gnieździe (koło ułożone ze skakanki, sznurka. Na sygnał: Ptaki latają, wybiegają. Biegają w różnych kierunkach naśladując lot ptaków. Na zapowiedź: Do gniazd ptaki wracają, okrążając gniazdo i siadają w nim.

Zadania dodatkowe dla chętnych: Załącznik.

Pozdrawiamy

Monika Grzelak, Monika Garbarczyk