11.12.2020 r. - Piątek

Taniec zabawek - zabawa ruchowa:  przy nagraniu wesołej piosenki dziecko porusza się po pokoju, na pauzę rodzic podaje nazwę zabawki, a dziecko naśladuje ją ruchem np.: auto - bieg z naśladowaniem trzymania kierownicy, lalka - obroty, miś - czworakowanie, piłka - podskoki, samolot - bieg z wyciągniętymi ramionami itd.

Podarunek dla Mikołaja(Marta Jelonek) - rozmowa inspirowana treścią wiersza.

W pewnym przedszkolu, może je znacie,
cicho się naradzały dzieci:
– Co Mikołajowi dać w prezencie?
Jak się odwdzięczyć za żmudne zajęcie?

Dostał już szalik i rękawiczki,
piękny obrazek, ciepłe trzewiczki.
Nowe skarpety, czapkę z pomponem
i okulary modne, zielone!

Dzieci się bardzo długo głowiły,
aż w końcu wspólnie postanowiły.
Do pracy szybko się zabrały,
wnet powstał prezent – wielki, wspaniały!
Nastała nocka zimna, grudniowa,
ciężka jest służba Mikołajowa…
Aż do przedszkola, które już znacie,
przyszedł zmęczony Mikołaj, biedaczek.

Usiadł i stwierdził ze zdumieniem,
że czeka na niego podarek-marzenie!
Turboszybki, odrzutowy helikopter Mikołajowy!
Skąd ten pomysł? Kto to taki?
To zrobiły przedszkolaki!
Wzięły klocki, zbudowały
pojazd niemal doskonały!

Od tej pory nasz Mikołaj Święty
helikopterem rozwozi prezenty!

Po przeczytaniu wiersza zadajemy przykładowe pytania:
- Nad czym zastanawiały się przedszkolaki?
- Jakie prezenty wcześniej dostał Mikołaj?
- Co dzieci zrobiły dla Mikołaja?
- Jaki prezent wy dalibyście Mikołajowi?
- Dlaczego obdarowujemy innych prezentami?

Przywitanie pajacyka - zabawa ruchowa: dziecko wykonuje podskoki rozkroczno - zwarte w miejscu z unoszeniem ramion nad głowę i klaśnięciem. Na hasło: przywitaj pajacyka wykonuje ukłon.

Namaluję prezent dla Mikołaja - malowanie według wzoru. Drukujemy malowankę (3 - latki, 4 - latki) i pomagamy przygotować dziecku farby akwarelowe, prosimy aby pomalowało obrazek według wzoru.

Jeszcze więcej prezentów  - zabawa dydaktyczna. W worku/torbie chowamy wybrane przez siebie zabawki (dziecko w tym czasie opuszcza pokój) to będą prezenty od Mikołaja, kiedy worek jest już pełny zapraszamy dziecko i prosimy, aby sprawdziło, tylko za pomocą dotyku, jakie zabawki ma Mikołaj w worku. Najpierw dziecko podaje nazwę zabawki, którą trzyma w rękach dopiero potem ją wyjmuje z worka. Następnie prosimy dziecko o podzielenie nazwy zabawki na sylaby (4 latki samodzielnie i wskazują z ilu sylab składało się słowo, 3 latki wspólnie z rodzicem, lub próbują samodzielnie) kiedy dobrze podzielą, mogą odłożyć zabawkę na miejsce.

Misie - zabawa ruchowa: dziecko porusza się na czworakach (opiera się tylko na dłoniach i stopach), na hasło miodek, siada skrzyżnie, głaszcze się po brzuchu mówiąc jednocześnie mniam, mniam.

Helikopter dla Mikołaja - zabawa plastyczna. Zachęcamy dzieci do przygotowania  prezentu dla Mikołaja - helikoptera. Przygotowujemy paski kolorowego papieru o szerokości około 2 cm, nożyczki, sylwetę helikoptera, klej. Dziecko tnie paski na mniejsze kwadraty (prawidłowo ustawiamy rękę z nożyczkami - prostopadle do kartki) następnie wykleja nimi kontury helikoptera dla Mikołaja. Prezent gotowy. Brawo przedszkolaki!

Karolina Magnuska