11.05.2020 - Poniedziałek

W tym tygodniu będziemy odwiedzać różna miasta w naszym kraju, poprzez poszerzenie wiedzy na temat polskich legend oraz zapoznanie dzieci z baśniowym wątkiem powstania pewnych miast w Polsce. Na początek zapraszam do zabawy i powitania się.

Zabawa ruchowa Idą dzieci
Idą dzieci morskim brzegiem, po kamyczkach iść nie mogą (idą na palcach), po kamyczkach hop, hop, hop (skaczą), do dołeczka skok (skok do przysiadu kucznego). Kto się znuży ten odpocznie po podróży, nogi w ruch (biegną podnosząc wysoko kolana), kto zwycięży? Zuch! (wyskok w górę).

Powitanie. Zabawa Witam was
Dziecko z rodzeństwem/ rodzicem zwrócone są do siebie twarzami. Klaszcząc w dłonie, najpierw swoje a potem drugiej osoby, powtarzają słowa: „Wszyscy są, witam Was, zaczynajmy już czas, jesteś ty, jestem ja, raz, dwa i trzy”.

Posłuchajcie legendy o Morzu Bałtyckim

Bałtyk nazywany bywa również bursztynowym morzem. Jak mówi stara legenda.
Jurata była córką kaszubskiego boga morza Głoska. Dziewczyna zakochała się w prostym rybaku. Gdy dowiedział się o tym ojciec, bardzo się rozgniewał i roztrzaskał bursztynowy pałac księżniczki. Do dzisiaj morze wyrzuca kawałki bursztynu z pałacu. Bursztyn, zwany jantarem, jest skamieniałą żywicą pradawnych drzew iglastych.

Pytania do omówienia legendy:

Jak bywa nazywany Bałtyk?
W kim zakochała się Jurata?
Co w gniewie zrobił ojciec Juraty?
Gdzie można znaleźć kawałki bursztynu?

Ćwiczenia grafomotoryczne kreślenie wzorów po śladzie

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych

Celowanie do piłki

Przybory: Duża piłka i po jednym woreczku dla każdego uczestnika (dziecka/ rodzica/ rodzeństwa). Zabawa: Uczestnicy ustawieni obok siebie, aby nie przeszkadzały sobie w czasie rzutów. Przed nimi piłka umieszczona w małej obręczy. Uczestnicy kolejno celują do piłki starając się wytrącić ją z obręczy. Komu się to uda, biegnie za piłką i przynosi ją na miejsce.

Odmiana Przybory: 4 taborety, 4 duże piłki i dla każdego uczestnika woreczek; kilka chorągiewek z bibułki. Przygotowanie: Taborety ustawić w odległości 2 kroków jeden od drugiego i położyć na nich piłki. Narysować przed taboretami linię w odległości 4—5 kroków. Na linii ustawiają się kolejno uczestnicy — strzelcy (po jednym w każdym rzędzie)

Zabawa: Dzieci kolejno rzucają woreczki do piłek. Za celny rzut każde otrzymuje chorągiewkę. Po całej serii rzutów kontrolujemy, kto zdobył najwięcej nagród (chorągiewek).

Celowanie do kosza

Przybory: Kosz, piłeczki lub woreczki dla każdego dziecka. Przygotowanie: Uczestnicy ustawieni w kole tak, aby mieli swobodę ruchów.

Zabawa: Uczestnicy celują do kosza. Gdy wszystkie piłki są wystrzelone, rozsypuje się piłeczki powtórnie. Każdy uczestnik podnosi piłeczkę, i wraca na swoje miejsce i celuje do kosza jeszcze raz. Rzuty należy wykonać prawą i lewą ręką.

Podczas wyciszenia organizmu wysłuchajcie bajki Legenda o falach

Pozdrawiamy Was

Monika Grzelak, Monika Garbarczyk