10.12.2021 - Piątek

Witam Was wszystkich, dziś ostatni dzień zabaw zdalnych. W poniedziałek widzimy się już w przedszkolu. W tym dniu odwiedzi nas również gość, na którego pewnie bardzo czekacie. Ja też już nie mogę się doczekać.

Na początek zapraszam Was kochane przedszkolaki do zabawy ruchowej – „Odwiedziny Mikołaja”.
Dzieci mają za zadanie odpowiednio zareagować na polecenia, które wydaje Mikołaj.
Na hasło:
- śnieg–dzieci naśladują rękoma spadające płatki śniegu (z góry –wspięcie palce, na dół –do przysiadu),
- renifery –dzieci tworzą z rąk rogi renifera, czyli opuszczają i unoszą głowę (renifery podchodzą do zaprzęgu),
- jedziemy–dzieci poruszają się do przodu (jadą saneczkami w zaprzęgu z reniferami).

Zobaczcie różne zdjęcia przestawiające naleśniki. Czym one się różnią? A jakie Wy naleśniki lubicie najbardziej?

„Przepis na naleśniki”:
Zastanówcie się wspólnie co należy zrobić po kolei aby przygotować naleśniki? A może najpierw przygotujecie a następnie uporządkujecie ilustracje wspólnie z rodzicami.
Układanie ilustracji według kolejności zdarzeń (co było najpierw, a co potem).

Mikołajowe naleśniki”
- przygotujcie stanowiska do pracy
- wybierzcie odpowiedni sprzętu
- przygotujcie ciasto na naleśniki: (podaje przepis ale możecie zrobić naleśniki zgodnie z przepisem Waszych rodziców)
1,5 szklanki mąki, 1 szklanka mleka, 1 szklanka wody, 2 jaja, szczypta soli, 1 łyżeczka cukru waniliowego, pół łyżeczki proszku do pieczenia, 1 łyżeczka oliwy.
Wszystkie składniki na ciasto naleśnikowe bardzo dobrze mieszamy tak, aby nie było grudek. Możemy do tego celu użyć miksera lub trzepaczki. Ciasto nie może być zbyt gęste. Powinno być takie, aby dało się łatwo rozlać na patelni.  A teraz rodzice usmażą naleśniki.
Następnie spróbujcie naleśników. Wybierzcie Wasz ulubiony składnik do naleśników: dżem, serek….Spróbujcie złożyć naleśniki tak jak na naszych zdjęciach (w kopertę, chusteczkę, rulonik).
Możecie udekorować naleśniki owocami. SMACZNEGO. Czy wiecie już co należy zrobić po kolei? Wróćcie do naszych ilustracji i powiedzcie co najpierw robiliście a co potem?

Po tak pysznej przekąsce przypomnijcie sobie naszą piosenkę o Mikołaju. „Dzyń, dzyń, dzyń Mikołaju Święty” słowa i muzyka M. Tomaszewska

A teraz zabawa matematyczna – „Prezenty”.
Mikołaj przyniósł dzieciom, prezenty. Każdy zapakowany jest w różne pudełka. Waszym zadaniem jest posegregować prezenty na małe i duże.
- Ile Jest małych prezentów?
- Ile jest dużych prezentów?
- Może ktoś wie, których jest więcej?
A teraz będziemy porównywać prezenty….Zachęcam do uzupełniania zdań:
- Czerwony prezent jest……. od białego.
- Czarny prezent i czerwony prezent są……..
- Żółty prezent jest ……. od zielonego.

Na zakończenie zachęcam do wykonania własnego prezentu. Możecie ozdobić go jak chcecie. Powodzenia. Czekam na was z utęsknieniem w poniedziałek. Czekam również na Wasze prace lub zdjęcia. Do zobaczenia.

Monika Garbarczyk