Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

10.11.2020 - Wtorek

Dzisiaj zaczynamy od filmu o tam jak powstała Polska.

Zabawa ruchowa: „Orły do gniazd”.
Rodzic z dzieckiem stoją zwróceni do siebie plecami. Na początku zabawy rodzic jest drzewem pełniącym rolę gniazda, a dziecko jest ptakiem - orłem.  Na dźwięk grzechotki (np.butelka z ziarnami …) orły wyfruwają z gniazda i szybują w przestrzeni to wysoko, to nisko. Gdy grzechotka milknie - orzeł powraca do gniazda (dziecko przykleja się tyłem do pleców rodzica). Zabawę powtarzamy kilka razy ze zmianą ról.

Przyjrzyjcie się dokładnie ilustracjom, spróbujcie ułożyć je w odpowiedniej kolejności. Na podstawie wysłuchanej baśni oraz ilustracji opowiedzcie o historii Lecha, Czecha i Rusa. Pamiętajcie o budowaniu całych zdań.

Drogie Przedszkolaki, spróbujcie rozwiązać zagadki. Dzięki nim przypomnicie sobie jakie są  Polskie Symbole Narodowe oraz z czego znana jest Polska, spróbujcie również dopasować do zagadek ilustrację, będącą jej rozwiązaniem (symbole narodowe). Dla chętnych – dopasujecie podpisy do symboli narodowych oraz ułóżcie podpisy z rozsypanki literowej.

"Sylabowe symbole" - zabawa ruchowa.
Rodzicu, odtwórz piosenkę. Dziecko porusza się do niej cwałem. Na pauzę w muzyce, rodzic pokazuje obrazek z wybranym symbolem Polski. Zadaniem dziecka jest podzielić jego nazwę na sylaby, głoski.

Przypomnijmy sobie teraz kilka szczegółów na temat Unii Europejskiej:
Rozmowa na temat obejrzanego filmu: zwróćcie uwagę na symbole Unii Europejskiej.

Rozmowa na temat walut: Unii Europejskiej i Polski.
Opisywanie wyglądu walut. Ukazanie różnicy w ich wartości. Podejmowanie próby odpowiedzi na pytanie ile muszę mieć złotówek aby zamienić je na euro.

Dla chętnych: "Długość Wisły" - zabawa matematyczna.
Przygotujcie: sznurek lub tasiemkę o długości 10 cm, metr krawiecki, mazak i plansza do pomiarów.
Przedszkolaku, zbuduj z niebieskich klocków najdłuższy pasek jaki Ci się uda.
Wyobraź sobie, że siedzicie teraz nad Wisłą. Siedzisz, odpoczywasz i zastanawiasz się, jak długi jest ten kawałek Wisły, który widzisz.
Chciałbyś go zmierzyć? A wiesz jakimi sposobami możemy dokonać tych pomiarów?
- kroki, stopa za stopą, łokcie, sznurki, centymetry.
Z pomocą rodzica zmierz tymi sposobami długość waszej Wisły i zapiszcie pomiary na kartach.
Jak myślisz, dlaczego te pomiary różnią się od siebie ?

Zadania na utrwalenie litery p,P, pokoloruj obrazki z głoską p 

Po tak intensywnej pracy proponujemy trochę ruchu

Warte obejrzenia:
Wędrówki z mapą - krajobrazy Polski: https://www.youtube.com/watch?v=fTAKRwHG09I
Odkryj Polskę: https://www.youtube.com/watch?v=YCelkqmkxMs
Polska sprzed milionów lat: https://www.youtube.com/watch?v=EyRTTKPVTJs

Na wyciszenie organizmu zapraszamy dzieci do obejrzenia bajki o Symbolach Narodowych Naszego Kraju, po obejrzeniu zachęcamy aby dziecko wymieniło jakie były Symbole Narodowe w bajce, chętne dzieci mogą je narysować.

Zabawa „Dobrana para” rodzic czyta tekst, a dziecko zgaduje czego brakuje w obrazkach i łączy w pary.

„Sylaby i głoski” zabawa rozwijająca umiejętność podziału wyrazu na sylaby oraz poszukiwaniu głosek.

Drodzy Rodzice przeczytajcie dziecku bajkę pt.: „Bajka o dwóch małpkach”.

„Smutek i radość” zabawa w której kształcimy umiejętność nazywania różnych stanów emocjonalnych. Przyjrzyjcie się fotografią i zadaniem dziecka będzie wskazanie po jednej smutnej i jednej wesołej osobie na fotografiach i podanie wymyślony przez sobie powód odczuwania emocji przez daną osobę. Jeśli dziecko będzie miało problem z wykonaniem zadania, to rodzic podaje przykład.

„Radość i smutek – mamy do nich prawo” rodzic daje dziecku emotikonke z radosną i smutną buźką. Mówimy dziecku kilka sytuacji, a one maja za zadanie przyporządkować je do odczytanych emocji ( radość, smutek) i pokazać odpowiednią emotke.
Przykładowe sytuacje:
- Ania dostaje wymarzony prezent.
- Bartek tęskni za mamą.
- Ala jest chora.
- Jaś bawi się z kolega autami.
- Maja idzie do przedszkola.

Pozdrawiamy
Monika Garbarczyk, Monika Grzelak