09.12.2020 r. - Środa

Zestaw zabaw ruchowych - propozycje z dnia 07.12.20 r.

Pakujemy prezenty - zabawa matematyczna, rozwijanie umiejętności klasyfikowania.
Drukujemy materiały, jeśli nie mamy kolorowej drukarki, możemy pomalować obrazki kredkami lub mazakami, albo wyciąć prezenty z kolorowego kartonu. Rodzice 3 latków przygotowują same prezenty, zadaniem dziecka będzie posegregować je według jednej cech np.: koloru, kształtu. Posegregowane elementy przeliczamy pamiętając o zasadzie jeden przedmiot - jeden gest - jedno słowo. Dodatkowo zaznaczamy liczebność zbiorów na małych karteczkach za pomocą kropek (lub cyfr jeśli dziecko je rozpoznaje) i prosimy o przyporządkowanie ich poszczególnym zbiorom prezentów. Możemy zmieniać liczbę prezentów tak, aby zbiory, które powstaną różniły się od siebie liczbą elementów.
Rodzice 4 latków drukują materiały, wycinają prezenty. Przedstawiają dziecku plansze, na której będą układały prezenty, wyjaśniają zasadę i układają przykładowy prezent. 4 latki segregują według co najmniej dwóch cech (kształt i kolor) później możemy spróbować klasyfikację również z uwzględnieniem koloru kokardy (trzy cechy).

Renifery (Jolanta Siuda-Lendzion) - zabawa paluszkowa.

Jeden, dwa, trzy, cztery,
(dzieci prostują kolejno palce: wskazujący, środkowy, serdeczny i mały jednej dłoni)
ciągną sanie renifery.
(szybko poruszają czterema wyprostowanymi palcami)
Pięć, sześć, siedem, osiem,
(prostują kolejno palce: wskazujący, środkowy, serdeczny i mały drugiej dłoni)
spotkały się z jednym łosiem.
(szybko poruszają czterema wyprostowanymi palcami)
Łosia szybko pożegnały,
(przykładają do czoła obie dłonie z rozłożonymi palcami, imitując poroże; odsuwają dłonie od głowy i machają w geście pożegnania)
z Mikołajem w świat pognały.
(szybko poruszają wyprostowanymi palcami obu dłoni, przesuwając jednocześnie ręce z lewej strony na prawą).

Drodzy Rodzice, w zbliżający się poniedziałek odwiedzi nas Mikołaj. W tym tygodniu planowaliśmy min. nauczyć się dla niego piosenki. Zachęcam wszystkie dzieci do osłuchiwania się z piosenką Mikołaju czy Ty śpisz? Oraz do powtarzania wspólnie z rodzicami tekstu. Powodzenia!

Propozycje dla dzieci chętnych:
Karty pracy dla 3 latków:  Po śladzieWyklejanka - gwiazdka Wyklejanka bombkaWyklejanka choinka
Karty pracy dla 4 latków:  Choinka z kodemSzlaczkiChoinka po śladzie

Karolina Magnuska