09.03.2021r. - Wtorek

Drogie przedszkolaki, mam nadzieję, że udało się Wam wczoraj zaobserwować jak bardzo zmienna i kapryśna jest marcowa pogoda. Dzisiaj proponuję, abyśmy przyjrzeli się bliżej jednemu z niewątpliwie najpiękniejszych zjawisk pogodowych - tęczy. Zapraszam.

1.Poranne zabawy ruchowe:
Słońce świeci - deszczyk pada - rodzic rozkłada w pokoju parasolkę. Wyjaśnia, że można się pod nią ukryć w czasie deszczu. Na hasło: słońce, dziecko swobodnie spaceruje po pokoju, na hasło deszcz, kuca w okolicy parasola.
Kałuże - rodzic rozkłada na podłodze kawałki gazety, w wielkości takiej, aby dziecko mogło na niej stanąć. Dziecko słysząc dowolną, skoczną muzykę, porusza się po pokoju w rytmie słyszanych dźwięków. Gdy muzyka ucichnie, jak najszybciej, wskakuje do kałuży znajdującej się najbliżej. Zabawę powtarzamy kilkukrotnie.

2.Siedem kolorów
  - zabawa dydaktyczna. Do zabawy potrzebne będą paski bibuły w kolorach tęczy (każdy kolejny jest krótszy od poprzedniego: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy, fioletowy. Gotowe paski układamy na podłodze w przypadkowej kolejności, tak aby koniec każdego stykał się z krawędzią np dywanu. Następnie prosimy dziecko o wybranie najdłuższego paska i ułożenie go na samej górze dywanu, w ten sam sposób postępujemy z każdym kolejnym paskiem bibuły i układamy je jeden za drugim. Kiedy już wszystkie będą ułożone w odpowiedniej kolejności, prosimy dziecko, aby je policzyło (dzieci 3 letnie liczą wspólnie z rodzicami) i nazwało kolejne kolory. Zachęcamy dziecko, aby powiedziało co przypominają mu te kolorowe paski. Na koniec tworzymy z pasków tęczę formując je w łuk.

3.Na tropie kolorów tęczy  - zabawa ruchowa. Dziecko porusza się przy dźwiękach wesołej melodii, podczas pauzy w muzyce rodzic podaje nazwę jednego z kolorów tęczy, zadaniem dziecka jest jak najszybciej odnaleźć dany kolor wśród przedmiotów znajdujących się w pokoju. Zabawę powtarzamy kilka razy.

4.Chmurka i tęcza  - zabawa plastyczna. Zachęcam wszystkie dzieci i rodziców do wykonania tej pracy plastycznej i przyniesienie jej do przedszkola - chmurki z tęczami ozdobią naszą salę :-)
Do wykonania pracy potrzebny będzie szablon chmurki, biały blok techniczny, paski bibuły w kolorach tęczy (około 2cm szerokości), klej.
Rodzic przygotowuje dwie chmurki - odrysowujemy szablon na bloku technicznym i wycinamy chmurki, wycinamy również paski kolorowej bibuły - paski powinny być równej długości. Następny krok to przyklejenie pasków w odpowiedniej kolejności (4 latkom pokazujemy ilustrację tęczy i według tego wzoru przyklejają samodzielnie paski, rodzice 3 latków mogą nazywać kolejne kolory tęczy i prosić dziecko o przyklejenie właściwego paska). Zwracamy uwagę, aby paski przykleić na dole chmurki, jeden obok drugiego w możliwie równych odstępach i zaczynamy od lewej strony. Kiedy już wszystkie paski będą przyklejone naklejamy na całość drugą chmurkę, tak aby równo pokryła tą pierwszą.  Gotowe, mam nadzieję, że spodobała wam się ta praca;-)

5.Dla dzieci chętnych, oraz dla rodziców dysponujących większą ilością wolnego czasu (tak, tak wiem tacy rodzice nie istnieją :-D) przesyłam link do kilku tęczowych pomysłów do wykorzystania i życzę kolorowej zabawy.

Karolina Magnuska