04.05.2020 - Poniedziałek

Poniedziałek - 04.05.2020r.

Drodzy Rodzice!

Za nami bardzo ważne dla wszystkich Polaków święta. Choć nie mieliśmy możliwości obchodzić ich tak jak zwykle, to z pewnością dzieci widziały wywieszone flagi, może zwróciły uwagę jak była o nich mowa w telewizji. W tym tygodniu powtórzymy i uporządkujemy wiadomości  małych Polaków realizując temat „Jestem Polakiem i Europejczykiem”.

Na początek zachęćmy dzieci, aby pooglądały dostępne w domu książki ze zdjęciami z różnych zakątków naszego kraju. Zwróćmy uwagę na ich piękno i różnorodność oraz na różnice pomiędzy wsią, a miastem.

Ponieważ będziemy dużo podróżować, więc w sam raz będzie zabawa poranna pt. „Jedziemy na wycieczkę”. Dziecko zaopatrzone w krążek lub plastikowy talerzyk naśladuje jazdę samochodem. Rodzic kieruje ruchem pokazując zieloną lub czerwoną kartkę. Dziecko reaguje na kolory świateł.

Zanim przejdziemy do przypomnienia sobie kilku informacji o naszym mieście, proponuję następującą wizualizację pod hasłem „Moje miasto, mój kraj”.

Rodzic przygotowuje 2 pudełka: małe i duże oraz małego ludzika np. lego, którego wkłada do małego pudełka i zadaje pytanie: Gdzie mieszka ludzik? (w małym pudełku)
Następnie wkłada małe pudełko do dużego pudełka i zadaje pytanie: Gdzie mieszka ludzik? (w dużym pudełku)
Rodzic wyjmuje małe pudełko i określa, że to nasze miasto- Łódź, a duże pudełko, to nasz kraj- Polska. Rodzic jeszcze raz wkłada ludzika do małego pudełka i pyta: W jakim mieście mieszka ludzik? Ponownie wkłada małe pudełko do dużego pudełka i pyta: W jakim kraju mieszka ludzik? Wniosek: Mały ludzik mieszka w Łodzi i w Polsce.

Teraz zatrzymamy się na dłużej w naszym mieście Łodzi Łódź- moje miasto.pdfPrzypomnijmy sobie jak wygląda herb miasta, gdzie leży Łódź na mapie Polski. Obejrzyjmy zdjęcia najbardziej charakterystycznych miejsc (ulica Piotrkowska, Manufaktura, Plac Wolności, Pałac Poznańskiego, Archikatedra). O Łodzi opowiedzą nam również Kulek i Kulka, którzy proponują ciekawe zabawy, z których warto skorzystać.

Teraz się trochę poruszajmy. Zabawa ruchowa pt. „Zmień ruch” polega na tym, że rodzic proponuje jakieś ćwiczenie (np. skłony, przysiady, wymachy rąk, podskoki, pajacyki), a dziecko je powtarza.

Propozycją na wyciszenie jest wykonanie karty pracy z pakietu trzylatka „Zabawy z porami roku” część 3, strona 14. Wzbogacamy tutaj słownictwo dziecka o pojęcia: dom jednorodzinny, blok
i wieżowiec.

Se-ma-for to studio filmowe, gdzie powstawały dawniej i nadal powstają bajki znane wielu pokoleniom. Proponuję, abyście Państwo w ramach relaksu wybrali się w podróż sentymentalną i zaprezentowali dziecku wybrane bajki oraz ich bohaterów.

Udanej zabawy!
Joanna Michalak, Joanna Ryszkowska