Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

02.04.2021 - Piątek

Drodzy Rodzice, Kochane przedszkolaki!
Święta tuż, tuż, w Waszych domach pewnie trwają ostatnie przygotowania. Wielkanocny koszyczek niebawem musi być gotowy. Sprawdźcie czy pamiętacie o wszystkim, co należy w nim umieścić.
Po obejrzeniu filmu każde dziecko bez problemu samodzielnie wykona kartę pracy.

Teraz czas na trochę ruchu. Zachęcam do zabaw ruchowych (opis w propozycjach z 29.03.2021r.)

W ostatnim dniu przed świętami odwiedzimy jeszcze kilka europejskich krajów, aby sprawdzić jakie tam panują wielkanocne zwyczaje.

Szwecja - najbardziej znanym zwyczajem jest Paskkaerringar.  Zabawa przypomina Halloween, gdyż polega ona na tym, że dziewczynki przebierają się za czarownice, symbolizujące baby wielkanocne i spacerują po swojej ulicy czy miejscowości. Pukają do drzwi sąsiadów i wykrzykują: "Glad Påsk!", czyli wesołych świąt, a gospodarze napełniają ich koszyczki smakołykami i monetami.
W Wielką Sobotę zasiada się do uroczystego posiłku, a dzieci cieszą się z odwiedzin wielkanocnego zajączka. W całym kraju popularne są brzozowe gałązki,  symbolizujące nadejście wiosny. Stroi się je kolorowymi piórami i dekoruje nimi domy.

Hiszpania - Wielkanoc w Hiszpanii jest najważniejszym świętem w roku. W całym kraju odbywają się procesje, jednak większy nacisk niż na zmartwychwstanie Jezusa, kładzie się na jego mękę przed śmiercią. Widowiska pasyjne odbywają się w wielu miejscach.
Hiszpańskie potrawy wielkanocne bardzo różnią się od tych, które podajemy w Polsce. Najczęściej są to potrawka z cieciorki i ciasto drożdżowe z ukrytym w środku jajkiem. Kiedyś było nim zwykłe ugotowane jajko, dziś najczęściej jest to jajko czekoladowe.

Austria - zwyczaje świąteczne w Austrii różnią się trochę od tych, które kultywujemy w Polsce. Najbardziej znanym zwyczajem, podobnie jak w innych europejskich krajach jest szukanie koszyczków wypełnionych słodyczami i malowanymi jajkami. Zabawa ta, szczególnie uwielbiana przez dzieci, odbywa się w niedzielę. Mniej znaną, jednak równie popularną w Austrii zabawą jest tłuczenie pisanek. Na czym ona polega? Dwa jajka uderza się bokami lub czubkami. Wygrywa ten, którego pisanka pozostaje nienaruszona. W Austrii warto zwrócić uwagę na świąteczne menu. Tam na wielkanocnych stołach pojawiają się naleśniki, ciasteczka anyżowe oraz delikatna legumina z sosem truskawkowym.

Na koniec wróćmy do naszego kraju i utrwalmy wiadomości na temat zwyczajów wielkanocnych kultywowanych w Polsce.

Czas na wielkanocną piosenkę pt. „Pisanki”, którą być może dzieci zaprezentują Rodzinie przy wielkanocnym stole. Zapraszam do słuchania i wspólnego śpiewania.

Teraz się trochę poruszajmy i poprawmy sobie humor.

W celu wyciszenia trochę popracujemy w kartach pracy. 5-latki zachęcam do wykonania  zadań w Karcie pracy nr 3 na stronach 66 i 67, natomiast 4- latkom proponuję dodatkowe karty pracy:
Pisanka
Policz
Wykonaj zadania

Jeśli przedświąteczne przygotowania dobiegają końca i pisanki są już pomalowane, to w ramach odpoczynku zapraszam nasze kochane przedszkolaki do wysłuchania „Bajeczki wielkanocnej”.

Życzymy zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!
Joanna Michalak, Małgorzata Grabarczyk