02.04.2021 - Piątek
Drodzy Rodzice, Kochane przedszkolaki!
Święta tuż, tuż, w Waszych domach pewnie trwają ostatnie przygotowania. Wielkanocny koszyczek niebawem musi być gotowy. Sprawdźcie czy pamiętacie o wszystkim, co należy w nim umieścić.
Po obejrzeniu filmu każde dziecko bez problemu samodzielnie wykona kartę pracy.
Teraz czas na trochę ruchu. Zachęcam do zabaw ruchowych (opis w propozycjach z 29.03.2021r.)
W ostatnim dniu przed świętami odwiedzimy jeszcze kilka europejskich krajów, aby sprawdzić jakie tam panują wielkanocne zwyczaje.
Szwecja - najbardziej znanym zwyczajem jest Paskkaerringar. Zabawa przypomina Halloween, gdyż polega ona na tym, że dziewczynki przebierają się za czarownice, symbolizujące baby wielkanocne i spacerują po swojej ulicy czy miejscowości. Pukają do drzwi sąsiadów i wykrzykują: "Glad Påsk!", czyli wesołych świąt, a gospodarze napełniają ich koszyczki smakołykami i monetami.
W Wielką Sobotę zasiada się do uroczystego posiłku, a dzieci cieszą się z odwiedzin wielkanocnego zajączka. W całym kraju popularne są brzozowe gałązki, symbolizujące nadejście wiosny. Stroi się je kolorowymi piórami i dekoruje nimi domy.
Hiszpania - Wielkanoc w Hiszpanii jest najważniejszym świętem w roku. W całym kraju odbywają się procesje, jednak większy nacisk niż na zmartwychwstanie Jezusa, kładzie się na jego mękę przed śmiercią. Widowiska pasyjne odbywają się w wielu miejscach.
Hiszpańskie potrawy wielkanocne bardzo różnią się od tych, które podajemy w Polsce. Najczęściej są to potrawka z cieciorki i ciasto drożdżowe z ukrytym w środku jajkiem. Kiedyś było nim zwykłe ugotowane jajko, dziś najczęściej jest to jajko czekoladowe.
Austria - zwyczaje świąteczne w Austrii różnią się trochę od tych, które kultywujemy w Polsce. Najbardziej znanym zwyczajem, podobnie jak w innych europejskich krajach jest szukanie koszyczków wypełnionych słodyczami i malowanymi jajkami. Zabawa ta, szczególnie uwielbiana przez dzieci, odbywa się w niedzielę. Mniej znaną, jednak równie popularną w Austrii zabawą jest tłuczenie pisanek. Na czym ona polega? Dwa jajka uderza się bokami lub czubkami. Wygrywa ten, którego pisanka pozostaje nienaruszona. W Austrii warto zwrócić uwagę na świąteczne menu. Tam na wielkanocnych stołach pojawiają się naleśniki, ciasteczka anyżowe oraz delikatna legumina z sosem truskawkowym.
Na koniec wróćmy do naszego kraju i utrwalmy wiadomości na temat zwyczajów wielkanocnych kultywowanych w Polsce.
Czas na wielkanocną piosenkę pt. „Pisanki”, którą być może dzieci zaprezentują Rodzinie przy wielkanocnym stole. Zapraszam do słuchania i wspólnego śpiewania.
Teraz się trochę poruszajmy i poprawmy sobie humor.
W celu wyciszenia trochę popracujemy w kartach pracy. 5-latki zachęcam do wykonania zadań w Karcie pracy nr 3 na stronach 66 i 67, natomiast 4- latkom proponuję dodatkowe karty pracy:
Pisanka
Policz
Wykonaj zadania
Jeśli przedświąteczne przygotowania dobiegają końca i pisanki są już pomalowane, to w ramach odpoczynku zapraszam nasze kochane przedszkolaki do wysłuchania „Bajeczki wielkanocnej”.
Życzymy zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!
Joanna Michalak, Małgorzata Grabarczyk