01.04.2021 - Czwartek

Szanowni Państwo!

Dzisiejszy dzień rozpoczynamy od rozgrzewki umysłowej i sprawdzenia wiedzy na temat wielkanocnych symboli i zwyczajów. Zapraszam do rozwiązania kilku zagadek wielkanocnych.

Rodzic czyta kolejne zagadki, a dziecko odgaduje odpowiedź:
- Wysyłamy je tym, z którymi nie możemy byś w święta, a których darzymy szczególną miłością i sympatią, życząc zdrowych, pogodnych świąt. (kartki świąteczne)
- Święcimy je na tydzień przed Wielkanocą. Są barwne, kolorowe zrobione z gałązek wierzby, bazi lub sztucznych kwiatów. (palma wielkanocna)
- Przeważnie jest biały i na stole leży. Kładą na nim sztućce, stawiają talerze. (obrus)
- Jak się nazywa jajko malowane, co na Wielkanoc się przydaje. (pisanka)
- Upleciony ze słomy, wikliny chętnie nosi owoce, jarzyny. Grzyby też z lasu przyniesie oraz pisanki i baranka poniesie czasem. (koszyk)
- Ma długie uszy, futerko puszyste. Ze smakiem chrupie marchewkę i sałaty listek. (zając)
- Mam czerwone nóżki, jestem żółtą kulką, a kiedy urosnę, to zostanę kurką (kurczątko)
- Co to takiego, odgadnij mój kotku, są z wierzchu białe, a żółte w środku. Gdy je gotować, dziwy się dzieją, bo zamiast mięknąć, one twardnieją. (jajka)
- Jak się nazywa ta pora roku, co ściele dywan zielony wokół (wiosna)
- Szare futro, długie uszy, ogonek nieduży. Gdy się w krzakach coś poruszy, zmyka aż się kurzy. (zajączek)
- Zobaczysz je wiosną, gdy na wierzbach rosną. Srebrne futerka mają. Jak się nazywają? (bazie)
- Cukrowe – są blisko pisanek. Prawdziwe, rogate – wiodą stado latem na górską polanę. (baranki)

Czas na trochę ruchu. Zachęcamy do zabaw ruchowych (opis w propozycjach z 29.03.2021r.)

Dzisiaj na j. angielskim nadal utrwalamy słownictwo związane z Wielkanocą (dostępne w propozycjach z 29.03.2021r.)

Zachęcam, aby dzieci wspólnie z Rodzicami przeczytały w jaki sposób obchodzi się święta wielkanocne w Wielkiej Brytanii i jakie tam są zwyczaje.

Brytyjczycy z okazji świąt mają aż cztery dni wolnego. Z reguły czas ten wykorzystują na zakupy i wyjazdy za miasto. Na wyjazdy przygotowuje się ogromne kosze z przysmakami. Tradycją już jest rozdawanie przez królową pensów. W Wielki Piątek królowa brytyjska obdarowuje ludzi monetami, specjalnie wybitymi na tę okazję. W Wielkiej Brytanii Święta Wielkanocne rozpoczynają się w tzw. Good Friday, czyli w Wielki Piątek i trwają do Easter Monday, czyli Wielkiego Poniedziałku. Jak już wczoraj wspominaliśmy najbardziej znanym i zabawnym angielskim zwyczajem wielkanocnym jest konkurs Egg Rolling - wyścigi w turlaniu jajek. Zabawa polega na tym, aby jak najszybciej doturlać jajko do mety. Co ważne, musi ono dotrzeć na metę całe, z nietknięta skorupką. W zabawie biorą udział całe rodziny, dzięki czemu dla dzieci "świętowanie" przestaje być nudne. Innym, znanym zwyczajem w Wielkiej Brytanii jest tzw. "egg hunting", czyli poszukiwanie słodkich jajek czy czekoladowych zajączków w ogrodowych krzewach, kwiatach, a nawet drzewach. W niedzielny poranek dzieci raczone są dużą ilością czekoladowych jajek, często z różnego rodzaju nadzieniem.

Wróćmy teraz do zabawy ruchowej z puszystym zajączkiem i puszystym kurczaczkiem "Fluffy bunny"

Wielkanocne słownictwo możemy również utrwalić wykonując kartę pracy.

Jeśli dzieci mają jeszcze ochotę poznać inne słówka związane z Wielkanocą, to zachęcam do obejrzenia prezentacji.

Na koniec nauczmy się jak po angielsku życzyć wszystkim Wesołych Świąt Wielkanocnych!Happy Easter!

Dla chętnych jeszcze kolorowanki do wyboru.

A jeśli ktoś ma ochotę sam narysować wielkanocny obrazek, to zachęcam do skorzystania z pomocy „How to draw an Easter bunny”.

W celu sprawdzenia poprawnej wymowy słów i wyrażeń w j. angielskim zachęcam do skorzystania ze słownika na stronie www.diki.pl

Happy Easter!!!

Po ciężkiej pracy umysłowej warto się trochę poruszać. Zapraszam do zabaw - zestaw zajęć ruchowych wdrażających do umiejętnego posługiwania się piłką oraz wzmacniających mięśnie ramion i tułowia (opis w propozycjach z 29.03.2021r.)

Jeśli po obiedzie i odpoczynku dzieci mają jeszcze ochotę popracować w kartach pracy, to 5-latki zachęcam do wykonania ćwiczeń grafomotorycznych w Karcie pracy Przygotowanie do czytania, pisania i liczenia na stronie 57 oraz w Karcie pracy nr 3 na stronie 65. Natomiast 4- latkom proponuję ćwiczenia z wykorzystaniem poniższych kart pracy:pisanka koszyczek baranek.

W ramach relaksu zapraszam do wysłuchania opowiadania pt. „Basia i kotek”.

Życzę dobrej zabawy!
Joanna Michalak