Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

01.04.2021 - Czwartek

Szanowni Państwo!

Dzisiejszy dzień rozpoczynamy od rozgrzewki umysłowej i sprawdzenia wiedzy na temat wielkanocnych symboli i zwyczajów. Zapraszam do rozwiązania kilku zagadek wielkanocnych.

Rodzic czyta kolejne zagadki, a dziecko odgaduje odpowiedź:
- Wysyłamy je tym, z którymi nie możemy byś w święta, a których darzymy szczególną miłością i sympatią, życząc zdrowych, pogodnych świąt. (kartki świąteczne)
- Święcimy je na tydzień przed Wielkanocą. Są barwne, kolorowe zrobione z gałązek wierzby, bazi lub sztucznych kwiatów. (palma wielkanocna)
- Przeważnie jest biały i na stole leży. Kładą na nim sztućce, stawiają talerze. (obrus)
- Jak się nazywa jajko malowane, co na Wielkanoc się przydaje. (pisanka)
- Upleciony ze słomy, wikliny chętnie nosi owoce, jarzyny. Grzyby też z lasu przyniesie oraz pisanki i baranka poniesie czasem. (koszyk)
- Ma długie uszy, futerko puszyste. Ze smakiem chrupie marchewkę i sałaty listek. (zając)
- Mam czerwone nóżki, jestem żółtą kulką, a kiedy urosnę, to zostanę kurką (kurczątko)
- Co to takiego, odgadnij mój kotku, są z wierzchu białe, a żółte w środku. Gdy je gotować, dziwy się dzieją, bo zamiast mięknąć, one twardnieją. (jajka)
- Jak się nazywa ta pora roku, co ściele dywan zielony wokół (wiosna)
- Szare futro, długie uszy, ogonek nieduży. Gdy się w krzakach coś poruszy, zmyka aż się kurzy. (zajączek)
- Zobaczysz je wiosną, gdy na wierzbach rosną. Srebrne futerka mają. Jak się nazywają? (bazie)
- Cukrowe – są blisko pisanek. Prawdziwe, rogate – wiodą stado latem na górską polanę. (baranki)

Czas na trochę ruchu. Zachęcamy do zabaw ruchowych (opis w propozycjach z 29.03.2021r.)

Dzisiaj na j. angielskim nadal utrwalamy słownictwo związane z Wielkanocą (dostępne w propozycjach z 29.03.2021r.)

Zachęcam, aby dzieci wspólnie z Rodzicami przeczytały w jaki sposób obchodzi się święta wielkanocne w Wielkiej Brytanii i jakie tam są zwyczaje.

Brytyjczycy z okazji świąt mają aż cztery dni wolnego. Z reguły czas ten wykorzystują na zakupy i wyjazdy za miasto. Na wyjazdy przygotowuje się ogromne kosze z przysmakami. Tradycją już jest rozdawanie przez królową pensów. W Wielki Piątek królowa brytyjska obdarowuje ludzi monetami, specjalnie wybitymi na tę okazję. W Wielkiej Brytanii Święta Wielkanocne rozpoczynają się w tzw. Good Friday, czyli w Wielki Piątek i trwają do Easter Monday, czyli Wielkiego Poniedziałku. Jak już wczoraj wspominaliśmy najbardziej znanym i zabawnym angielskim zwyczajem wielkanocnym jest konkurs Egg Rolling - wyścigi w turlaniu jajek. Zabawa polega na tym, aby jak najszybciej doturlać jajko do mety. Co ważne, musi ono dotrzeć na metę całe, z nietknięta skorupką. W zabawie biorą udział całe rodziny, dzięki czemu dla dzieci "świętowanie" przestaje być nudne. Innym, znanym zwyczajem w Wielkiej Brytanii jest tzw. "egg hunting", czyli poszukiwanie słodkich jajek czy czekoladowych zajączków w ogrodowych krzewach, kwiatach, a nawet drzewach. W niedzielny poranek dzieci raczone są dużą ilością czekoladowych jajek, często z różnego rodzaju nadzieniem.

Wróćmy teraz do zabawy ruchowej z puszystym zajączkiem i puszystym kurczaczkiem "Fluffy bunny"

Wielkanocne słownictwo możemy również utrwalić wykonując kartę pracy.

Jeśli dzieci mają jeszcze ochotę poznać inne słówka związane z Wielkanocą, to zachęcam do obejrzenia prezentacji.

Na koniec nauczmy się jak po angielsku życzyć wszystkim Wesołych Świąt Wielkanocnych!Happy Easter!

Dla chętnych jeszcze kolorowanki do wyboru.
https://www.ladnekolorowanki.pl/kolorowanka/happy-easter/
https://i.pinimg.com/originals/fb/a4/87/fba487d71eb43783e2e64bf0599a69fc.jpg
https://www.math-salamanders.com/image-files/easter-worksheets-for-kids-egg-shape-color-in-1.gif
https://i.pinimg.com/originals/79/09/91/7909912cbc2d3e23f875dc6a75381627.jpg
http://towson4onthe4th.com/wp-content/uploads/2020/06/easter-coloring-activities-printable-worksheets-free-pages-for-kids-catholic.jpg

A jeśli ktoś ma ochotę sam narysować wielkanocny obrazek, to zachęcam do skorzystania z pomocy „How to draw an Easter bunny”.

W celu sprawdzenia poprawnej wymowy słów i wyrażeń w j. angielskim zachęcam do skorzystania ze słownika na stronie www.diki.pl

Happy Easter!!!

Po ciężkiej pracy umysłowej warto się trochę poruszać. Zapraszam do zabaw - zestaw zajęć ruchowych wdrażających do umiejętnego posługiwania się piłką oraz wzmacniających mięśnie ramion i tułowia (opis w propozycjach z 29.03.2021r.)

Jeśli po obiedzie i odpoczynku dzieci mają jeszcze ochotę popracować w kartach pracy, to 5-latki zachęcam do wykonania ćwiczeń grafomotorycznych w Karcie pracy Przygotowanie do czytania, pisania i liczenia na stronie 57 oraz w Karcie pracy nr 3 na stronie 65. Natomiast 4- latkom proponuję ćwiczenia z wykorzystaniem poniższych kart pracy:pisanka koszyczek baranek.

W ramach relaksu zapraszam do wysłuchania opowiadania pt. „Basia i kotek”.

Życzę dobrej zabawy!
Joanna Michalak